Yüksek İç Mimar HASAN MİNGÜ Vefat Etti…

Fotoğraf: midekmingu.com.tr/

Midek/Mingü’nün kurucu ortaklarından Yüksek İç Mimar Hasan Mingü, 17 Eylül 2023 tarihinde vefat etti. Cenazesi, 19 Eylül 2023 Salı günü öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Camii’nden kaldırılacak olup Zincirlikuyu Aile Kabristanı’na defnedilecek.


Hasan Mingü
1948 yılında İstanbul’da doğdu.14 yaşında Sultanhamamı’nda kumaş dükkânında çalışmaya başladı. Daha sonra Pimaş’ın muhasebe bölümüne geçti. Zaman içinde aynı şirketin desinatör kadrosuna alındı, oradan da grup şirketi olan Enka’ya geçti. Lise 2’nci sınıfa devam ederken şirketin mimari kadrosuna alındı. 18 yaşında Çınar Oteli’nin ek inşaatına şantiye şefi oldu. O yıl güzel sanatlar akademisi Mimarlık Bölümünü kazandı. Akademinin 2. Yılına geldiğinde ise Tünel’de 7 m²’lik mimari bir büronun sorumluluğunu üstlendi.

1975 yılında Savunma Bakanlığı inşaat bölümüne bağlı mimari kadroya alındı ve Harbiye Ordu Evi’nin ve projelerinin çizim çalışmalarını yaptı. 1980 yılında Nişantaşı’nda bir mimar arkadaşı ile ortak olarak 100 m²’lik bir mimari büro açtı.

Albert Hakko ile tanışması ve Vakko ve Vakkorama projelerine imza atması mesleki açıdan önemli bir adım olmuştur. Bundan sonra ise kendisini geliştirerek birçok projeye imza atmıştır. Hasan Mingü’nün portföyünde evler, sinemalar, oteller, fabrikalar gibi geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Yenilikleri takip ederek yaptığı projelere tekne yapımını da eklemiştir.

Kaynak: midekmingu.com.tr/