Ata Doğruel “40 Projesi”nin İkinci Performansına “Fırça Darbeleri” ile Devam Ediyor!

Ata Doğruel, 2019 – 2031 yılları arasında gerçekleşmesi planlanan ve 40 günlük kesintisiz performanslarından oluşan 12 yıllık uzun soluklu “40 Projesi”ne, “Fırça Darbeleri” adlı ikinci performansıyla 24 Kasım’a kadar devam ediyor.


“Fırça Darbeleri”

Sanatçı: Ata Doğruel
Küratör: Simge Burhanoğlu
Tarih: 15 Ekim 2023 – 24 Kasım 2023


İlki Performistanbul iş birliğiyle ve Simge Burhanoğlu küratörlüğünde, Odunpazarı Modern Müze‘de (OMM) yer alan “Yas ve Haz” sergisine paralel olarak düzenlenen “Işık Kaynağı” performansıyla gerçekleşen “40 Projesi” ikinci edisyonunda dönüşerek yolculuğunu sürdürüyor.

Projenin ilk performansı olan ve 40 gün / 960 saat aralıksız süren “Işık Kaynağı”, 2022’nin Kasım – Aralık aylarında OMM’da gerçekleşmişti. İdil Tabanca Koleksiyonu’na tekrar gerçekleştirilme hakkı ile 2020 yılında dâhil olan, Türkiye’de bir müzenin ev sahipliği yaptığı kesintisiz, uzun süreli performans örneği “Işık Kaynağı”nda sanatçı, karanlık bir odada kalmış ve tek ışık kaynağı içeriye mum getiren ziyaretçiler olmuştu.

Serinin ikinci performansı “Fırça Darbeleri”nde ise Ata Doğruel, farklı bir yol izleyerek, performansını belli bir mekâna bağlı kalmadan, tamamen hayatın içerisinde gerçekleştiriyor. Performans kapsamında 40 gün aralıksız olarak beyaz bir tişört giyecek ve tüm süreç boyunca, bu tişörtü üzerinden çıkarmayacak. Bu tişörtün altına veya üstüne herhangi bir şey giymeyecek.

Tişörtün değişimini/dönüşümünü belgelemek için her gün saat 19.00’da bir fotoğraf çekecek. Alışılmış sergileme yöntemlerinden uzaklaşılan performansta seyirciler; İstanbul’da ikamet eden sanatçının kendi hayatının olağan akışında karşılaştığı insanlar olacak. Performans; 15 Ekim saat 19.00’da ilk fotoğrafın çekimi ile başladı ve 24 Kasım saat 19.00’da son fotoğrafın çekiminden sonra tişörtü üzerinden çıkarması ile sonlanacak. Performans bittikten sonra bu tişört, yüzeyleri görünecek şekilde çerçevelenecek.

“Fırça Darbeleri” başlığıyla hayatı ve olayları algılayış biçimine dair bir tutuma referans veren sanatçı performansı şu sözlerle ifade ediyor: “Yaşamın getirdiklerine açık olmak ve yaşananları cesurca kabullenebilmek, bilgece bir uysallıkla kabul edebilmek. Kendi kaderinin mimarı olmana rağmen, bilinmezliğe sevgi beslemek. Onu her şeyiyle sahiplenmek ve nihayet bir kere yaşanacak olan hayatın bütününü adeta koca bir sanat eylemi olarak görmek. Yaşananların emsalsizliğini, biricikliğini idrak edebilmek ve hayatı; bir kereliğine var olan bir sanat eseri, sanat eylemi olarak hissetmek. Benim için bilinçli yaşamak budur. Hayat eşsizdir, hayat sanatçıdır.”

Simge Burhanoğlu küratörlüğünde ve Performistanbul iş birliğinde gerçekleşecek performansın sürecini takip etmek için “40 Projesi”nin ve Performistanbul’un Instagram hesapları ziyaret edilebilir.