11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri “Rutinler ve İzleri” Temasıyla Başladı!

Yurtbay Seramik’in genç tasarımcıların desteklenmesi ve seramik sektörüne teşvik edilmesi amacıyla düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri bu yıl “Rutinler ve İzleri” temasıyla gerçekleşiyor. Yarışmanın son proje teslim tarihi 15 Mart 2024.


“11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”
Rutinler ve İzleri

Soru Sormak için Son Gün: 4 Aralık 2023 Pazartesi
Soruların Cevaplarının İlânı: 12 Aralık 2023 Salı
Proje Yükleme Başlangıç Tarihi: 18 Aralık 2023 Pazartesi
Proje Son Teslim Tarihi: 15 Mart 2024 Cuma
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 17-18-19 Nisan 2024
Sonuçların İlânı: 30 Nisan 2024 Salı


Yarışmanın Konusu

Tüm dünya bir devinim halinde. Bazen haberlere çıkacak kadar büyük eylemler, bazen de gün içinde yaptığınızı bile unuttuğunuz her hareket bu döngünün vazgeçilmez bir parçası. Öyle ki büyük olana, ilk bakışta algıladığımıza o kadar odaklanıyoruz ki; tekrarın, gündelik olanın gücünü unutuyoruz. Oysa ki bu tekrarlar müthiş bir sıklıkla gerçekleşen, içinde kaybolduğumuz ve kanıksadığımız durumlar ve eylemlerse, namıdiğer: rutinler.

Rutinleri bireyin/canlının kendisi var ediyor ve bu belli koşullarda var ettiği eylemler bütünü, eylem sekansları olarak hayat buluyor. Bu durum rutinleri kanıksamamızı kolaylaştırırken göz ardı ettiğimiz, etkilerini ve olasılıklarını zaman zaman kavrayamadığımız bir olguya dönüştürüyor.   

Seramik kadar hayatlarımızın içinde ve bizimle etkileşim içindeki bir materyal ile rutinler kadar bütüncül bir yaklaşımı gerektiren konu birleştiğinde seramiğe ve tasarıma bakış açımızı, bu birlikteliği nasıl kurguladığımızı yeniden düşündürtecek ve tasarlama pratiğini ileri götürebilecek bir potansiyele sahip.

Bu çerçevede “Rutinler ve İzleri”ni başlatırken neler soruyoruz?

  • Rutinlerden doğan izlerin ne kadar farkındasın? Farklı ölçeklerdeki, farklı zaman aralıklarındaki, farklı özneleri olan rutinleri tasarımına nasıl aktarabilirsin?
  • Rutinlerin performatif doğası tasarımını nasıl etkiler? Eylemlerin sıklığı, özneleri, düzeni ve gerçekleştiği alanlar ve koşullar birer değişken olabilir mi?
  • Tasarımın (seramik) kullanıcısına nasıl bir deneyim sunuyor? Tasarımın seramik ile ve kullanıcı ile nasıl etkileşim içinde?

Ekip temsilcisi, Türkiye ve K.K.T.C.’deki üniversitelerin Mimarlık, Güzel Sanatlar, Görsel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri ile Mühendislik Fakültelerine bağlı mimarlık, görsel iletişim ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılabiliyor. Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkânı sağlıyor.

Yurtbay Seramik’in sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” jürisinde bu yıl yer alan isimler ise şöyle;

  • Dr. Bilge Bal (Mimar, Akademisyen)
  • Prof. Dr. Ece Ceylan Baba (Mimar / Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı, Mimarlık Bölüm Başkanı)
  • İnci Eviner (Ressam, Sanatçı)
  • Ahmet Burçin Gürbüz (Atlas Space Kurucusu, CEO)
  • Prof. Dr. Sevim Çizer (İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi)

Birincinin 50.000 TL, ikincinin 40.000 TL, üçüncünün 30.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet 10.000 TL’lik eş değer mansiyon ödülü de verilecek. Bununla beraber yarışmada birincilik ödülüne değer görülen tasarım üretilerek 2024 yılında İstanbul’da yapılacak “Unicera Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı”nda, Yurtbay Seramik Standı’nda sergilenecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.dogadansanatasentasarla.com