“14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” Ödül Töreni 29 Eylül’de Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde Gerçekleştirilecek!

Başarılı tasarımcılarla üretici firmaları buluşturup yurt dışına ihraç edilebilir niteliklerde ürünlerin ortaya çıkarılmasına ön ayak olma amacını taşıyan “Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”nın ödül töreni 29 Eylül 2023 tarihinde yapılacak.


“14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”
Ödül Töreni

Tarih: 29 Eylül 2023 Cuma
Yer: Türkiye İhracatçılar Meclisi, Dış Ticaret Kompleksi Çobançeşme Mevkii Sanayi Cd., Yenibosna/İstanbul


Yarışma, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi iş birliği ve Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde gerçekleştirilecek. Bu yıl 14’üncüsün yapılacağı Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması‘na toplam 1.106 başvuru yapılırken toplam 33 ödül sahiplerini bulacak. 2023 Yılı Ödül Töreni, 29 Eylül 2023 tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi‘nde yapılacak.

Türkiye’de tasarım alanında katılımı en yüksek yarışma olan Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması‘na ev, ofis, mutfak-banyo ve akıllı mobilyalar olmak üzere 4 ana tema ile akademisyen-profesyonel, lisans-ön lisans öğrencileri ve ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin başvurusuna açıldı.

Prof. Önder Küçükerman’ın Jüri Başkanlığını yürüttüğü yarışmada; Reşit Soley, Aziz Sarıyer, Mustafa Toner, Kaan Dericioğlu, Didem Çapa, Fatih Kıral ve Murat Armağan asli jüri olarak yer aldı.

İlk düzenlendiği yıl olan 2008’den bu yana TRT, Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası ve Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından desteklenen yarışmaya 2023 yılında Atagür, Bürotime, Erpa, Ersa, Gentaş, Kastamonu Entegre, Lazzoni, Madeş, Mikodam, Nurus, Emo Home, Sun-ka ve Öztem firmaları bu yıl da sponsorlukları ile katkı sağladı.

Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması, diğer tasarım yarışmalarına göre mobilya sektörünün tamamını kapsayan nitelikte olması, üretici ile tasarımcıları bir araya getirerek tasarımları hayata geçirmesi, yarışmaya katılan tasarımcıların üretici-ihracatçı firmalarımızda iş imkanı bulması, ödül alan tasarımcılara devlet desteği ile İtalya Domus Akademi, ABD- CCS College, İtalya-NABA (Nuova Accademia di Belle Arti) gibi yurt dışındaki değişik eğitim kurumlarında farklı süreçlerle eğitim imkânı sağlaması ile fark yaratıyor.

İlk, orta öğretim ve lise öğrencilerini de ayrı bir kategoride toplayan yarışma kapsamında; tasarım alanında geleceğin tasarımcılarının yetişmesi için uzun vadeli bir yatırım yapılıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, dünya mobilya sanayinde Türkiye’nin de söz sahibi olabilmesi ve Türk mobilya sektörünün hak ettiği şekilde diğer ülke pazarlarından pay alabilmesi amaçlanıyor.