(Borusan Contemporary)’de Yeni Sergi: “Aritmi”

Mat Collishaw, Melez Gücü, 2023. Görsel: Nicolas Polli

Alice Sharp’ın küratörlüğünü üstlendiği Mat Collishaw’un “Aritmi” adlı sergisi, 16 Eylül – 18 Ağustos 2024 tarihleri arasında Borusan Contemporary’de sanatseverlerle buluşuyor.


“Aritmi”
Sergi

Sanatçı: Mat Collishaw
Küratör: Alice Sharp
Tarih: 16 Eylül – 18 Ağustos 2024
Yer: Borusan Contemporary, Sarıyer / İstanbul


90’lı yılların sonundan bu yana sürdürdüğü sanat pratiğiyle, güncel sanata yön veren akımlar içerisinde anılan Britanyalı sanatçı Mat Collishaw, yeni sergisi “Aritmi” ile sanat, bilim ve tarih disiplinlerinin perspektifinden önermeleri, yapay zekâ teknolojileriyle birleştiriyor. Sanat ve bilim alanından iki önemli isim olan Albrecht Dürer ve Ernst Haeckel’ın çalışmalarını referans alan sanatçı, doğanın bozulmakta olan ritmini görselleştiriyor. Sergi, Dürer gibi Rönesans sanatçılarının dünyaya olan bakışımızı geliştirmek için son derece önemli olduğuna inandıkları ampirik yöntem ve doğa gözlemi kavramlarını gündeme getiriyor. Dürer gibi, Collishaw da yaklaşmakta olan felaketle ilgileniyor.

Mat Collishaw, Çınlayan Sirenler, 2023. Görsel: Nicolas Polli

Sergi kapsamında sergilenen “Sonuna Dek” başlıklı video çalışması, 19. yüzyılın kolonyal dünyasında bitkilerin denizaşırı taşınmasını sağlayan ve bir terraryum formu olan Wardian Kutuları’ndan yola çıkıyor. Samuel Barber’ın “Adagio For Strings” eseri eşliğinde akan videoda doğanın yıkımı ve yeniden canlanışı dramatik bir biçimde birbirini izliyor.

“Melez Gücü” animasyon videosu ise doğa / kültür ikiliğini ele alırken, vahşi yaşamın Londra Ulusal Galerisi’ni, dolayısıyla insanın doğaya alternatif olarak ürettiği “kültürü” ele geçirişini dikkat çekici bir biçimde görselleştiriyor.

Collishaw’un sergide yer alan “Pandora” isimli çalışması, İstanbul Boğazı’ndan ilham alıyor. Sanatçı, Haeckel’ın deniz yaratıkları illüstrasyonlarıyla Albrecht Dürer’in “Mahşerin Dört Atlısı” adlı ahşap baskısını yapay zekâ yardımıyla dönüştürerek özgün bir illüstrasyon üretiyor. Sanatçının imza işi olan zoetrop formatında kurguladığı enstalasyonu “Çınlayan Sirenler” ise denizanası türlerinin doğal ritimleri dışındaki aşırı çoğalmalarını vurguluyor; bu istilacı canlıları doğanın zekâsını sembolize eden kapana kısılmış ahtapot ile karşılaştırıyor.

Mat Collishaw, felsefe ve bilim tarihini katederek doğayla bağ kurmak için kuramların yanı sıra duyuların ve hayal gücünün gerekliliğini vurguluyor. “Aritmi”, teknolojinin yardımıyla doğaya ve doğayla ilişkimize dair yeni görme yollarını araştırıyor.

Mat Collishaw, Pandora, 2023. Görsel: Nicolas Polli

Mat Collishaw Borusan Contemporary’de düzenlenecek yeni sergisi “Aritmi” hakkında şunları söylüyor:

“İklim değişikliğinin gezegenin çehresini ve ekolojisini dramatik bir şekilde dönüştürdüğüne dair belirgin emareleri ve Borusan Contemporary’nin İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki istisnai konumunu dikkate alan bir sergi oluşturmaya çalıştım. Dünyanın içine düştüğü vahamete ilişkin bilgi eksikliği bulunmuyor, ancak çözüm kısmında bir sorun olduğu aşikâr. Aritmi’deki çalışmalarımda çözülmemiş bilmeceleri çağrıştıran bir dizi nakış sunacağım: rahatsız edici kayıtsızlığa karşı münferit ses, dijital/genetik kodun akıl almaz karmaşıklığı, dünyanın ekolojisini dengelemenin Sisifosvari külfeti ve nihayetinde insanın Herkül’ü andıran kibri. Bu sergide, içinde bulunduğumuz zor duruma ne yazık ki bir çözüm sunulmayacak, sadece içinde beceriksizce yönümüzü bulmaya çalıştığımız bilmecelerin yansıması parıldayacak.”