[Proje]: Çetin Duygu Klinik

Proje Adı: ÇETİN DUYGU KLİNİK
İSTANBUL, 2023
İç Mimari: OPS CONCEPT
İşveren: OP. DR. ÇETİN DUYGU
Fotoğraf: FEVZİ ONDU

İstanbul, Nişantaşı’nda konumlanan Çetin Duygu Klinik projesinin iç mimari tasarımı OPS Concept imzası taşıyor. 2023 yılında tamamlanan klinik projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Op. Dr. Çetin Duygu ile ilk toplantılarımızda öncelikli olarak mekânın dönüşüm süreci planlandı. Proje sürecinin başında alt ve üst katlar halinde 2 daire, bazı temel hacimlerle bize teslim edildi. Bina ana sirkülasyonları hastalar tarafından kullanılamayacağı için iki kat arasında yeni bir merdiven aksı ile başlayarak tüm mimari modülasyon yeniden şekillendi. Ana muayene odasının, uygulama alanlarının, karşılama ve bekleme alanlarının, görüşme ve toplantı odalarının, mutfak ve WC çözümlerinin hem hastalar, hem de sağlık ekipleri için yeniden tariflenmesi gerekiyordu. Tüm bu alanların klinik şartname ve yönetmeliklere uygun halde belirlenmesi projenin en önemli teknik altyapı ihtiyacı olarak öncelikli şekilde ele alındı.

Estetik cerrahi ve kozmetik uygulamalar için danışanların konforunu en üst seviyede sağlamayı amaçlarken diğer bir yandan klinik uygulamalar için gerekli temel ihtiyaçları bir araya getirdik. Tasarımda klinik teması yerine danışanların mekân deneyiminde stresini ve kaygısını azaltacak, rahatlayacakları ve kendilerini güvende hissedecekleri bir ortam hissi oluşturmayı tasarım sürecinin merkez unsuru haline getirdik. Estetik beklentileri konusunda en iyi hizmeti alacaklarını, onlar için en iyisinin düşünüleceğini mekâna giriş yaptıkları andan itibaren hissetmelerini sağlamayı amaçladık. Bu amaca uygun pratiklerde, doğru materyal, form, ışık ve güncel estetik algısı bir araya getirildi. Gün ışığı iç mekâna taşınırken, dikey çizgisel elementlerle ve çerçevelerle duyular yumuşatılırken, alanlar arası akışkan bağlantılar sağlandı. Farklı çağ ve coğrafyalara referans veren güzellik ve sanat elemanları repertuvara eklendi. Antik Yunan mermer dokular, bakır ve ahşap zarafeti, Art Nouveau stilinde çerçeveler, doğaya atıfta bulunan formlar, yansıma ve aydınlatmaların ilahi gücüyle birleşince mekânın katmanları ve boyutsal derinliği belirginleşti.

Ortak temas ve kullanım alanlarında sterilizasyona uygun zemin, tezgah ve kumaş seçimleri projenin temel unsurlarıydı. Bunların yanı sıra, tasarım detaylarında hijyenin sağlanmasını kolaylaştırmak amacıyla daha akışkan birleşimlere yöneldik. Kartelamızı mermer, seramik, antibakteriyel laminant ve kumaşlar gibi teknik yetenekleri ile öne çıkan, inovatif materyallerden oluşturduk.

Nasıl ki her geçen gün ofis, ev ve otel alanları arasındaki sınır çizgileri ortadan kalkıyor, hibrit bir dil ortaya çıkıyor, sağlık sektöründe de ayrıcalıklı deneyim sunarken boğucu bir medikal mekân hissiyatından uzaklaşan, butik ve özel alanların tariflendiği, melez bir dil hakimiyet kuruyor. Op. Dr. Çetin Duygu Kliniği projemizde de yöneldiğimiz bu melez alanlar yaratıcılık ve yenilik anlamında biz iç mimarlara deneysel ve sıra dışı bir zemin oluşturuyor.


Sirkülasyon

 • VitrA [Koridor, Cardostone Bej Seramik]

Mekanik

 • Total Technic

Aydınlatma

 • FOSCARINI
 • LAMP 83

Mobilya Aksesuar

 •  Tiftix
 • Polspotten
 • Serax
 • B&T Design
 • Pera Sanat [Heykeller]
 • FOSCARINI
 • Camira [Kumaşlar]

Bitirme İşleri

 • Calacatta Mermer