(Salt)’tan Panel Programı: “Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye”

AIA New York | Center for Architecture ile Collective Action for Readiness, Recovery, and Resilience (CARRRE) tarafından Salt iş birliğiyle düzenlenen “Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye” başlıklı açık oturumların ilki 22 Temmuz Cumartesi günü başlıyor.


“Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye”
Açık Oturum

Tarih: 22 Temmuz – 1 Eylül 2023
Yer: Salt Beyoğlu, Açık Sinema – Çevrim içi
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, ABD’de yaşayan Türkiyeli-Amerikalı mimar ve akademisyenlerin kurduğu Collective Action for Readiness, Recovery, and Resilience (CARRRE) kolektifi tarafından hazırlanan “Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye” başlıklı açık oturum dizisine ev sahipliği yapıyor.

Birlikte öğrenme, tartışma ve uygulanabilir projelere yönelik uluslararası bir platform oluşturmayı amaçlayan açık oturumların ilki 22 Temmuz Cumartesi günü saat 16.30’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrim içi ortamda gerçekleştirilecek. “Acil Durum Müdahaleleri” başlıklı oturumda, depremden etkilenen bölgelere genel bir bakış sunulurken, mevcut yardım ve müdahale çalışmaları ile bölgedeki toplulukların acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik izlenebilecek yollar yapılı çevre odağında ele alınacak. Acil barınma ve geçici barınma alanları, altyapı restorasyonu, yardım çalışmalarında karşıaşılan zorluklar ve afet yardımı için hazırlığın artırılması gibi konular uluslararası örneklerle birlikte irdelenecek.

Serinin “Orta Vadeli Yardım ve Geçiş Programları” başlıklı ikinci oturumu ise 29 Temmuz Cumartesi günü saat 16.30’da Açık Sinema’da ve çevrim içi ortamda gerçekleştirilecek. Konuşmacılar, geçici afet barınaklarının uzun süreli kullanımından kaynaklanan zorlukları değerlendirirken, afet sonrası planlama stratejilerini ve Türkiye ile başka ülkelerde geliştirilen alternatif yaklaşımları ele alacak. Oturumda farklı sosyal ve çevresel ekolojiler içerisinde toplulukların yer ve kimlik duygusunu koruyan tasarım örnekleri üzerinde durulacak. Dayanıklılık, dönüşüm ve maliyet açısından alternatif ve yenilikçi bina teknolojileri, kısa ve orta vadeli yapılarda geçiş dönemi inşaat teknikleri, uzun vadeli planlamaya ilişkin hususlar ile afet sonrasında yapılan binalarda toplulukların tanımlanması gibi konular irdelenecek.

AIA New York | Center for Architecture Design for Risk and Reconstruction Committee ve Collective Action for Readiness, Recovery, and Resilience (CARRRE) tarafından Salt iş birliğiyle düzenlenen program, Eylül ayında yapılacak açık oturumlarla devam edecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz programın dili İngilizce ve Türkçe. Konuşmaları Türkçe dinlemek isteyenlerin Zoom üzerinden çevrim içi olarak katılıp Türkçe çeviri seçeneğini tercih etmeleri gerekiyor. Programa ilişkin ayrıntılı bilgi ve kayıt için saltonline.org web adresi ziyaret edilebilir.