(YEM Kitabevi) Kadıköy Mağazası Açıldı!

Fotoğraf: Reha Günay

Mimarlık, iç mimarlık, tasarım, mühendislik, şehircilik, kültür, sanat vb. alanlarında 1973’ten bugüne Türkiye’de hizmet veren YEM Kitabevi’nin Kadıköy, Bahariye Şubesi açıldı.

YEM Kitabevi; Türkiye mimarlık ve tasarım ortamına kalıcı katkılarda bulunmak, düşünsel ve teknik konularda yaygın bir bilgi paylaşım ortamı sağlamak amacıyla Türkiye’de mimarlık ve tasarım yayıncılığında faaliyet gösteren YEM Yayın’ın yanı sıra tek yetkili dağıtımcısı olduğu Arketon, Stoneline ve Ninova kitaplarının da okuyucuyla ana buluşma noktası olma özelliğini taşıyor. 50. yaşını kutlayan YEM Kitabevi, Kadıköy’deki mağazası ile ilk kez İstanbul Anadolu yakasında okuyucularıyla buluşacağı bir mekâna sahip oluyor.

YEM Kitabevi Kadıköy’deki yeni şubesiyle pandemi sürecinde kitap ile okuyucu arasına giren mesafeyi ortadan kaldırmayı, “okur-yazar-yayıncı” birlikteliğini güçlendirmeyi hedefliyor. İçeriklerinin yanı sıra tasarım, kâğıt, renk, cilt gibi biçimsel nitelikleri de tercih edilmelerinde önem taşıyan mimarlık, tasarım, sanat kitaplarına, okuyucunun yakından inceleyebilme ihtiyacı da göz önünde bulunduruluyor.

Fotoğraf: Gürkan Akay

SE Mimarlık tarafından tasarlanan ve NML İnşaat tarafından uygulaması yapılan YEM Kitabevi Kadıköy Şubesi tasarımını 5 temel öğe ve bu öğelere ilişkin 5 temel düşünce biçimlendiriyor:

  1. Cephe: Sokağın her iki başından yaklaşıma ve algıya yönelik bir cephe düzeni oluşturuldu.
  2. Döşeme: Zemindeki kot farkı rampa ile yumuşatılarak dolaşımda süreklilik sağlandı.
  3. Duvarlar/Kitap Rafları: Alan dar-uzun olduğundan kitapların ön kapaktan sergilenmesine olanak tanıyan, en az derinlik gerektiren bir raf düzeni tercih edildi. Mekânda okur ile yazarı, ziyaretçi ile YEM Yayın editör ve tasarımcılarını buluşturacak, kitap raflarıyla çevrelenmiş bir buluşma-çalışma adasına da yer verildi. Böylece kitabevinin, bütünüyle bir “iletişim ortamı” olarak hizmet sunabilmesi amaçlandı.
  4. Aydınlatma: Rafları yakından aydınlatan, duvarlardan taşınan ve beslenen bir aydınlatma çözümüne gidilerek; tavan, öngörülen grafik tasarım uygulaması için çıplak bırakıldı.
  5. Tavan: Yapılacak grafik çalışmanın sürekliliği için mevcut kirişler örtülerek tavan, devamlılık içeren katlanmış bir yüzeye dönüştürüldü. Mağazanın tavanı, kurulduğu günden bu yana kurumun ne kadar çok kişinin katkısıyla geliştiğini gözler önüne sermek amacıyla bir “saygı yüzeyi” olarak düşünüldü. Bu amaçla, Esen Karol tarafından tasarlanan etiketlerde, 1973’ten bugüne YEM Yayın ve YEM Kitabevi’ne değer katmış; bu iki markanın var oluşunda tuğla koymuş, kuruculardan yazarlara, editörlerden düzeltmenlere, çevirmenlerden sanatçılara, matbaacılardan satış ve lojistik ekibine kadar uzanan yüzlerce isme yer verildi.

Kadıköy Mağazasında Yaz Boyunca Kitaplarda İndirim
İstanbul Anadolu yakasında okuyucularıyla “İlk kez” buluşmasına özel bir indirim kampanyası düzenleyen YEM Kitabevi, Kadıköy mağazasındaki birçok kitap ve dergiyi sabit fiyatlar üzerinden okuyucuya sunuyor. “Kadıköy Kitap Festivali” başlıklı özel kampanya, Temmuz – Ağustos – Eylül ayları boyunca geçerli olacak. 

YEM Kitabevi’nin kitaplarına İstanbul Şişli, Perpa’daki merkezinden; Kadıköy, Bahariye’deki şubesinden ve yemkitabevi.com web adresinden ulaşılabilir.