(den art)’da Yeni Sergi: “Kesişimler \ Intersections”

Arzu Yayıntaş, Ali Kanal ve Yağmur Uyanık’ın yeni projelerinin yer alacağı “Kesişimler \ Intersections” adlı sergi, 24 Haziran – 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında den art’da sanatseverlerle buluşuyor.


“Kesişimler \ Intersections”
Sergi

Sanatçılar: Arzu Yayıntaş, Ali Kanal, Yağmur Uyanık
Tarih: 24 Haziran – 15 Temmuz 2023
Yer: den art, Muratpaşa / Antalya


Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen projeleri kapsayan sergi; yerel kimlik ve kültürel değerlerin korunması, yerel toplumların güçlendirilmesi ve yerel sorunlara dikkat çekilmesi gibi amaçlarla kurgulanıyor.

Sanatçı Arzu Yayıntaş, “Orman Düşü” projesinde sanat pratikleri bu toplumsal travmayı sağaltmanın yollarını araştırıyor. “Orman Düşü”, 2021 yılında Marmaris’te çıkan büyük orman yangınlarıyla ormanlarını kaybeden Hisarönü köyünün bir yasını tamamlama hikâyesi olarak öne çıkıyor. Ali Kanal, “Doku_Lab” projesi kapsamında Antalya’nın Manavgat bölgesinde yer alan ormanlık alanın 2021 yılında gerçekleşen yangınlarla değişen biyolojik yapısını gözlemlemeyi ve elde ettiği görsel verilerle yapay zeka geliştirmeyi hedefliyor. Görsel veri setini kullanarak ölüm ve yaşam arasında, arafa ait, muğlak, hiç varolmamış yeni dokular elde ederek bölgedeki yangın sonrası yaşama ait beklenmedik sorgulamalar geliştirmeyi hedefliyor.

Yağmur Uyanık, “Tempo Primo” projesinde müzikteki aksak ritimlere ve bunların icrasında kullanılan tahta kaşığa odaklanıyor. Batı Akdeniz coğrafyasında göç ile yer değiştirmiş bu ritimlerin işitsel kültürdeki anlamı, bu anlamın zaman içinde geçirdiği değişim ve bu değişimin ses ve formda bulduğu geri yansımayı çoğulluk ekseninde ele alıyor.