“Bina Biyografileri: Venedik Bienali Pavyonları” 20-21 Mayıs’ta (TSMD Akademi)de!

TSMD Akademi, eğitimlerinin bir yenisinde “Bina Biyografileri: Venedik Bienali Pavyonları” semineri ile 20 – 21 Mayıs 2023 tarihlerinde Dr. Öğretim Üyesi Beril Kapusuz Balcı’yı ağırlıyor.


“Bina Biyografileri: Venedik Bienali Pavyonları”
TSMD Akademi Eğitimleri

Eğitmen: Beril Kapusuz Balcı
Katılım:
Çevrim İçi Kayıt
Tarih:
20 – 21 Mayıs 2023 | saat: 13.30 – 17.20
Yer:
TSMD Mimarlık Merkezi, Eskişehir Yolu, Kentpark AVM Arka Cephesi, Çankaya / Ankara


Eğitimin Amacı

İlk olarak tarihsel araştırmalarda kullanılmış ‘bina biyografisi’, tıpkı bir ailenin, sosyal grubun ya da kurumun incelenmesi gibi, binaları da var oldukları dönemlerin sosyal ve maddi koşullarına dair bilgi sunabilen vakalar olarak ele alan yorumsal bir yöntemdir. Bilginin elde edilmesinde binaların hayata gelişi, kullanımı, terk edilmesi, dönüştürülmesi ya da yıkımı süreçlerindeki insan eylemlerini tarihten alıntılayan belgeler, fotografik ya da videografik kayıtlar kadar binaların kendileri de bir yaşam döngüsünün içinde var olan bedenler olarak okunabilir ve yorumlanabilir.

En eski ve köklü iki-yılda-bir sanat etkinliği olan Venedik Bienali, sürekliliği ve sunduğu deneysel ortam bağlamında çağdaş sanat ve mimarlık için her yıl yeni sergi biçimlerinin üretildiği önemli bir araştırma alanıdır. Yüz yaşını aşmış Venedik Bienali için sergiler kadar kısa ömürlü sergileri ağırlayan, kimi zaman bir dekor olarak kendini sessize alıp kimi zaman sergiyle birlikte başka bir bedene bürünen ülke pavyonları da kendi biricik yaşam döngüleri ve sosyal yaşantıları anlamında araştırmaya değerdir.

Eğitimin sonunda kazanılacak yetenekler ise şöyle sıralanıyor: Yaratıcılık veya yaratıcı düşünce farklılığını anlama, bu yetiyi edinme, iş ve özel yaşama yansıtmayı başarma, toplumda farklılaşarak bulunulan konumu değiştirme, farklı bakış açısı geliştirme, sorun- çözüm yöntemlerini özgünleştirme. Bireye ait kişisel özellikleri bugüne kadar denenmemiş yeni algı ve yorumlar ile hissedilir bir dönüşüm edinme.

Kontenjanın 25 kişiyle sınırlı olduğu etkinliğe kayıt olmak ve detaylı bilgi almak için tsmdakademi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


*Öğrencilere ve TSMD üyelerine %20 indirim uygulanmaktadır.