“The European Prize for Urban Public Space 2022″nin Kazananı Catharijnesingel Kanalı Restorasyon Projesi Oldu!

© 2021 OKRA landschapsarchitecten

Barselona Çağdaş Kültür Merkezi (Centre of Contemporary Culture of Barcelona – CCCB) tarafından düzenlenen The European Prize for Urban Public Spacein (Avrupa Kentsel Kamusal Alan Ödülü) kazananı, Catharijnesingel projesi ile OKRA landschapsarchitecten oldu.

Uluslararası jüri, 2022 Avrupa Kentsel Kamusal Alan Ödülü’nü, OKRA landschapsarchitecten’in Utrecht, Hollanda’daki Catharijnesingel kanalının restorasyon projesine verdi.

Catharijnesingel’in restorasyonu, araç trafiğini ortadan kaldırarak, sokağı bisikletçiler ve yayalar için erişilebilir hale getirmekte. Yeni bir kamusal alan oluşturmak amacıyla su öğesini kullanan proje, suyun ve biyolojik çeşitliliğin geri kazanılması yoluyla şehrin niteliklerinin yeniden canlandırılmasının bir örneği. Doğanın gelecekte nasıl gelişeceği öngörüsüyle tasarlanan proje, küresel iklim krizinin mevcut durumunda önemli bir rol oynayacak yeni, doğal ve sağlıklı bir mikro iklimi de ortaya koymakta. 

© 2021 OKRA landschapsarchitecten

Catharijnesingel’in son bölümünün restorasyonu, yaklaşık 1,1 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsıyor. Toplam 40.000 metreküp suyun geri kazandırıldığı kanalın uzunluğuysa şimdi 6 kilometreye ulaşmakta. Catharijnesingel güzergahı ve Zocherpark’ın genişletilmesi üzerinde çalışan OKRA, alanı işgal eden trafiği yeniden düzenledi ve yayalara öncelik verdi. Kanal boyunca uzatılmış yürüyüş yolu eğlence ve spor kullanımına imkan sağlarken ziyaretçiler, sanat eserlerinin yerleştirildiği çayırların yanı sıra çok sayıda eğlence alanı ve çeşitli bitki düzenlemeleri arasında gezinebiliyorlar.

Suya yeniden erişimin sağlanması, bu projenin en dikkat çeken unsuru; aynı zamanda ziyaretçilerin Catharijnesingel’e dönme nedeni. Proje sayesinde Utrecht sakinleri artık, şehrin su ve kanalla olan tarihi ilişkisini yeni bir alanda deneyimleyebiliyor.

© 2021 OKRA landschapsarchitecten

Kavaklar, çınarlar, kiraz eriği ve karaağaçlardan oluşan bir koru bu yeni parkı yanıbaşındaki Zocherpark’a bağlıyor. Projede arıları çeken çiçekli ağaçları tercih eden OKRA; park içindeki biyoçeşitliliğin zenginleştirilmesini gözeterek mevsimler boyunca ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatmayı hedefliyor.

Projede kullanılan klinker tuğla ve çakıl gibi malzemeler, Utrecht’in tarihi merkezi ile görsel bir diyalog kuruyor. Mevcut rıhtımın yanındaki ahşap platformsa oturma elemanı, stant veya sahne olarak işlevlendirilebiliyor. Ahşap platforma eklenen alt bölüm kanocular, kürek sörfçüleri ve diğer gezi teknesi kullanıcıları için tasarlanmış.

© 2021 OKRA landschapsarchitecten

Jüri, kanalın yeniden inşasının ve kıyı boyunca uzanan parkın kurtarılmasının, bu yeni iklim çağında şehirlerimizin hayatta kalması için örnek bir müdahale olduğunu belirtiyor.

Bu müdahalenin daha büyük bir kentsel planın parçası olmasını ve şehrin geçmişinden unsurları geri getirerek geleceğe bakan bir dönüşüm önermesi ise jürinin değerli bulduğu bir diğer nokta. Elli yılı aşkın bir süredir otoyol olarak kullanılan kanalı, orijinal durumuna getiren proje ile sadece motor trafiği azaltılmadı, daha da önemlisi yaya hareketliliğine ve sosyal etkileşime öncelik verildi. Jüri bu ödülle işvereni, ekipleri ve paydaşları taktir ederken bu projenin sürdürülebilir kentsel dönüşüm için yeni bir standarda ilham verebileceğini de düşünmekte. 

© 2021 OKRA landschapsarchitecten

2018 ve 2016 yıllarında sırasıyla 279 ve 276 projenin başvurduğu ödülün bu yıl düzenlenen 11’incisi için 35 ülkeden 326 başvuru yapıldı. Katılımın en fazla olduğu ülkeler arasında ise İspanya, Polonya, İtalya, Fransa ve Portekiz yer aldı. Ödül hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

The European Prize for Urban Public Spacein bi_özet’te yayınlanan önceki haberleri için: 

“The European Prize for Urban Public Space” 2022’nin 5 Finalisti Açıklandı!

“The European Prize for Urban Public Space” 2022 Başvuruları Açıldı!


Çeviri: Aslı Erdem