(Yorglass) İleri Dönüşüm Tasarım Yarışması “YUDA” için Son Başvuru Tarihi 30 Eylül!

Yorglass, camın sürdürülebilirlik konusundaki rolünü gençler öncülüğünde göstermek için Yorglass İleri Dönüşüm Tasarım Yarışması’nı (YUDA) hayata geçiriyor. Başvuruların 30 Eylül’e kadar devam ettiği yarışmada genç tasarımcılar, camı endüstriyel tasarım perspektifinde sürdürülebilir bir gelecek vizyonuna dahil etmek amacıyla yarışacak. 


“Yorglass İleri Dönüşüm Tasarım Yarışması”
(Yorglass Upcycle Design Awards – YUDA)

Jüri: Gaye Uğur Sarıoğlu, Senem Aker Ensari, Deniz Sağdıç 
Katılım: 
Üniversite Öğrencilerine Açık
Başvuru: Çevrim içi 
Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2022 Cuma


Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Uluslararası Cam Yılı” ilan edilen 2022 yılı için üniversite öğrencilerinin katılım göstereceği Yorglass İleri Dönüşüm Tasarım Ödülleri (Yorglass Upcycle Design Awards – YUDA) projesini hayata geçiren Yorglass, cam sektörünün ileri dönüşüm ve tasarım yoluyla sürdürülebilirliğini sağlama vizyonuna gençleri de dahil ediyor. Üretim esnasında oluşan cam ve kâğıt gibi atık maddelerden ileri dönüşüm prensibiyle üretilebilir ve ticarileştirilebilir bir ürün tasarımı ortaya konulmasını esas alan yarışma ile şirket hem genç tasarımcılara destek olmayı hem de cam endüstrisine katma değer sağlamayı hedefliyor. Jürisinde alanının en önemli isimlerine ev sahipliği yapan yarışmanın başvuruları ise 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Sürdürülebilirlik konusunda çalışmalara imza atan isimlerin yer aldığı jüri, tasarımları pek çok kriter çerçevesinde değerlendirecek. Bu kriterler; ihracat potansiyeli, yurt içi ve yurt dışındaki pazarlama stratejileri, yenilikçilik, farklılık, işlevsellik, estetik, kullanıcıya ve çevreye katkı, sağlık ve güvenlik, üretilebilirlik, sürdürülebilirlik ve ileri dönüşüm olarak sıralanıyor. Birinci olan öğrenci ödül olarak master eğitimi süresince burs ve staj imkânı ile 11 inç iPad Pro ve Apple Pencil, ikinci olan öğrenci iPad Mini, üçüncü olan öğrenci iPad ve sıralamada ilk 50’ye giren öğrenciler de çevrim içi sertifika programı ile ödüllendirilecek.

Yorglass Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Müdürü Merve Yorgancılar Işıtmak

Camın sürdürülebilirlik hikâyesine gençleri dahil etmenin heyecanını yaşadıklarını ve yarışmanın finali için gün saydıklarını söyleyen Yorglass Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Müdürü Merve Yorgancılar Işıtmak; “48 yıldır ülkemizin en büyük cam sanayi kuruluşlarından biri olarak Birleşmiş Milletler’in döngüsel ekonomi inşası çalışmalarını ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarını destekliyoruz. Bu amaç ışığında Yorglass’ın ilk direkt son tüketiciye dokunan ve upcycle ürünü olan cam kaykayın bize verdiği ilham ve motivasyonla harika bir yola çıktık. Xone Design Awards 2022 ödüllü inovatif tasarım ‘cam kaykay’ ile ileri dönüşüm kavramının endüstriyel üretimde fire olan malzemenin değerli ürünler için ham madde olabileceğini gösterdik.  2022 yılının Birleşmiş Milletler tarafından ‘Uluslararası Cam Yılı’ ilan edilmesi, bu ilham kaynağını somut bir adıma dönüştürmemizi sağladı. Cam Kaykay’da elde ettiğimiz başarı ve olumlu geri dönüşler doğrultusunda gelenekselleşmesini istediğimiz bir projeyi de hayata geçirdik. Atık maddelerden üretilebilir ve ticarileştirilebilir ürün tasarımları konsepti olan Upcycle Design Awards (YUDA) projemizin ileri dönüşümü konu alması ayrıca heyecan verici. Gelenekselleşmesini hedeflediğimiz YUDA ile sürdürülebilir üretim bilincini genç tasarımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürerek yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Yarışma sonucunda ortaya çıkacak eserlerle toplumun ileri dönüşüm ve sürdürülebilirlik hakkında bilinçlendirilmesini, üniversite öğrencilerin sanatsal tasarımlarını desteklemeyi ve gençleri yarının dünyası için teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Tasarladıklarını gerçeğe dönüştürmek isteyen gençler için çağrıda bulunan Merve Yorgancılar Işıtmak, son başvuru tarihinin 30 Eylül olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı: “Sektöründeki tek Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacısı olarak sürdürülebilirlik bakış açısıyla YUDA’nın büyük bir fark yaratacağına inanıyoruz. Yarışmamızın jürisinde çok değerli isimler bulunuyor. TÜSİAD Sürdürülebilirlik ve Yatırım Ortamı Direktörü ve Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Uğur Sarıoğlu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Senem Aker Ensari ve Sanatçı Deniz Sağdıç önderliğinde en özgün tasarımları hayata kazandıracağız. Dereceye giren arkadaşlarımızı çok özel hediyeler ve fırsatlar bekliyor. Hayallerinin peşinden gidecek, ufkun ötesindeki yenilikleri keşfedecek ve en önemlisi de hayata dokunacak cesur ruhları bekliyoruz.”

YUDA‘nın bi_özet‘te yayınlanan bir önceki haberi için:

(Yorglass)’ın Üniversitelere Yönelik İleri Dönüşüm Tasarım Yarışması “YUDA2022” Başvuruları Bekliyor!


Yorglass
Temelleri 1974’te atılan Yorglass, endüstriyel cam işleme ve düz cam ticareti alanlarındaki tecrübesiyle sektöre öncülük ediyor. Global bir marka olma vizyonu doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Yorglass, ulusal ve uluslararası pazarlara zengin ürün portföyüyle hizmet veriyor. 1988’de Ege Bölgesi’ndeki ilk ısıcam tesisini kuran Yorglass, 1989’da Bolu’da beyaz eşya camı alanındaki üretim tesisini faaliyete geçirdi. 2015’te Eskişehir, 2017’de Bolu ve 2019’da Manisa fabrikasının devreye girmesi ile müşteri memnuniyetini katlayarak yoluna devam etti. 2019’a kadar Cam Merkezi A.Ş. adı altında Yorsan, Yorim ve Yorglas markalarıyla hizmet veren şirket, 45’inci yılında kurumsal kimliğini yenileyerek markalarını ve faaliyetlerini Yorglass çatısı altında bir araya getirdi. 2020’de Çerkezköy fabrikasını da faaliyete geçiren Yorglass bugün itibarıyla üretim ve ticari çalışmalarını; Yorglass Ticaret, Yorglass Satina, Yorglass Ticari Soğutucu ve Yorglass Beyaz Eşya iş üniteleri altında Türkiye’nin beş farklı şehrinde kurulu altı tesisinde gerçekleştirirken, ürünlerini 60’a yakın ülkeye ihraç ediyor ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alıyor.