“Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası” Sergisi (Institut français İstanbul)da!

Institut français, Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenen “Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası” isimli fotoğraf sergisini, 23 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide Bilal İmren’in objektifinden, Levanten mimar Alexandre Vallaury’nin İstanbul’a bıraktığı yapıların fotoğrafları yer alıyor.


“Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası”
Sergi

Tarih: 17 Eylül 2022 – 23 Ekim 2022
Yer: Institut français, Beyoğlu / İstanbul


Paris Güzel Sanatlar Ulusal Yüksek Okulunda öğrenim görmüş Alexandre Vallaury, Boğaz kıyısında 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilen binaları tanımlayan neo-osmanlı stilinin yaratıcılarından ve ileri taşıyanlarından biri olmuştur. Alexandre Vallaury’nin yaratıcısı olduğu binalar arasında, neo – rönesans stilinde Osmanlı Bankası binası (1892) ya da neo klasik stildeki Müze-i Hümayun (1907) ya da gösterişli ve lüks tarzları harmanlayarak içinde bulunduran Pera Oteli (1894) de sayılmaktadır.

Sergi, fotoğrafçı Bilal İmren’in objektifinden, İstanbul’da Alexandre Vallaury’nin mirasını -kendi seçkisi ve perspektifinden- keşfetmeyi öneriyor. 1994 senesinde Ağrı’da doğan İmren, 2014 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf bölümünde okudu. Mimari ve belgesel fotoğraf alanında yaptığı çalışmalarla çeşitli sergilere katıldı. Toplumsal bilincinin ve belleğin oluşması açısından önemli bir güce sahip olduğunu düşündüğü bu görsel sanat alanında üretim yapmaya devam ediyor.

Fotoğrafçı, profesyonel belgesel fotoğrafçısı olarak, her stilize köşe ve kıvrımın, detay ve perspektif çizgisinin, gölgenin ya da yönlendirilmiş ışık izinin arkasında mimarı ortaya çıkartmayı amaçlıyor. Fotoğraflarının akademik boyutu bu masif ve hacimli taşınmaz özneleri ortaya koyuyor.

Fransız ve Avrupa kültür geleneği haline gelen, 39. Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenen sergi, hem şehirde sanatsal bir yolculuğa davet hem de dün, Fransa ve Türkiye arasındaki kültür ilişkisinin bir belirtisi olarak yer alıyor.

Daha fazla bilgi için: www.ifturquie.org