“Konut Dünyası” Programı (KİPTAŞ) Desteğiyle (FLASH HABER TV)’de Başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın destekleriyle hazırlanan “Konut Dünyası” programı 26 Haziran 2022 Pazar günü FLASH Haber TV’de yayın hayatına başladı. Mimari içerik danışmanlığını Binat Mimarlık Medya Grubu’nun üstlendiği; sosyal konuttan sürdürülebilirliğe, iç mekân tasarımından tadilata, konuta dair tüm konuların ele alındığı program her hafta farklı bir kavrama odaklanıyor.

Dilan Polat’ın sunduğu “Konut Dünyası” uzman konukların katılımı ve katkılarıyla gerçekleşiyor. İçerik, konuya dair önemli kavramların açıklamalarına yer veren “Sözlük” bölümü; konunun geçmişine bakan “Tarihten” bölümü ve günümüzden örneklerle zenginleşiyor. Yaklaşık 35 dakika süren program, uzmanların konuyla ilgili en çok merak edilen sorulara verdikleri yanıtlarla sona eriyor.

“Konut Dünyası”nın “Sosyal Konut” kavramına odaklanan ilk bölümü 26 Haziran 2022 Pazar günü yayınlandı. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt‘un konuk olduğu; Mimar Murat Şahin‘in (PDG Mimarlar) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü‘nden Dr. Öğr. Üyesi Emrah Altınok‘un uzman görüşlerine yer verilen programda “Sosyal Konut” konuşuldu. Sosyal konut ve toplu konut kavramlarının açıklandığı, ilk sosyal konut örneklerinin paylaşıldığı programda KİPTAŞ’ın hayata geçirdiği, PDG Mimarlar tarafından tasarlanan Silivri 4. Etap Konutları güncel sosyal konut örneği olarak incelendi.

İlk bölümün kaydını KİPTAŞ’ın YouTube kanalında izleyebilirsiniz.

 

Programın “Konutta Sürdürülebilirlik” temalı ikinci bölümü ise 3 Temmuz 2022 Pazar günü 15:00’da yayınlandı. Sürdürülebilir Mimari, Ekolojik Mimarlık, Sürdürülebilir Konut gibi kavramların açıklamalarıyla ve tarihten bilgilerle başlayan bölümde stüdyo konuğu Mimar Ayşe Hasol Erktin ile konutta sürdürülebilirlik konusu dünyadan ve Türkiye’den örnekler eşliğinde konuşuldu. Ardından Mimar Özgül Öztürk, mimarlıkta sürdürülebilir malzemeler, döngüsel tasarım ve ekolojik mimarlık ile ilgili soruları yanıtladı.

Programın yeni bölümleri Pazar günleri 15:00’da FLASH Haber TV’de; geçmiş bölümlerin kayıtları ise KİPTAŞ’ın YouTube kanalından izlenebilir.


PROGRAM KÜNYESİ

Sunucu: Dilan Polat
Editör: Dilan Polat
Genel Yayın Yönetmeni: Hakan Aygün
Yönetmen: İrem Öztürk
Ses: Kemal Alperen Özyol
Seslendiren: İlker Akkurt
Kameraman: Meral Yıldırım, Muharrem Asker, Fatih Gavuz
Montaj: Dilan Koyun
KJ Operatörü: Ceren Aktaş
Playout Operatörü: Buse Adıgüzel
Mimari İçerik Danışmanı: Binat Mimarlık Medya Grubu