(ZeroBuild Summit’22) “Sıfır” Hedefi için Yol Haritasını İstanbul’da Çizecek!

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi- ZeroBuild Summit’22, “Değişim Burada Başlıyor!” sloganı ile 23-26 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 4 gün sürecek etkinlikte, 16 oturumda 100’e yakın yerli ve yabancı konuşmacı ağırlanacak.

Paris Anlaşması’nın Türkiye’nin karbonsuzlaştırma yol haritasına etkilerinin ve 2053 Net Sıfır Emisyon hedefinde yapıların rolünün ele alındığı geniş katılımlı bir platform olacak Zirve’de, “Sıfır Enerji Binalar”ın nasıl geliştirileceği, dönüşümün nasıl sağlanacağı konuşulacak.

Çevre için en etkin ve sürdürülebilir çözümlerden biri olan “Sıfır Enerji Binalar”a dönüşümün ülke gündeminde yer bulması amacıyla iki yıl boyunca dijitalde düzenlenen ZeroBuild Türkiye, bu yıl ilk kez fiziksel ortamda yapılacak. 44. Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul ev sahipliğinde TÜYAP Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte, Türkiye’nin sahip olduğu mimarlık, mühendislik, malzeme- inşaat bilgisi, üretim ve sanayi kabiliyetleri ile “Sıfır Enerji Binalar”a nasıl ulaşılacağı de tüm yönleriyle masaya yatırılacak.

Zirvede, yerli-yabancı uzman
konuşmacıların katılımıyla tüm paydaşlara bir yol haritası sunmayı ve ‘Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmanın aslında hiç de zor olmadığını tüm kamuoyuna göstermeyi amaçlıyoruz.

ZeroBuild Summit’22 Direktörü Dr. Gamze Karanfil

Günümüzde küresel iklim krizi şartlarının “dönüşümü” hızla gerçekleştirmeyi zorunlu kıldığına dikkat çeken ZeroBuild Summit’22 Direktörü Dr. Gamze Karanfil, sürdürülebilir yapılar ile bu dönüşümün gücünü yakalamanın mümkün olduğunu vurguladı. Karanfil, “Zirvede, yerli-yabancı uzman konuşmacıların katılımıyla tüm paydaşlara bir yol haritası sunmayı ve ‘Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmanın aslında hiç de zor olmadığını tüm kamuoyuna göstermeyi amaçlıyoruz. Bu yıl öncelikli hedefimiz, ülkemizin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi doğrultusunda çizilecek yeni yol haritasının ve yapı sektöründeki değişim stratejilerinin belirlenmesine öncülük etmek. Bu doğrultuda kamu, özel sektör ve akademi arasında etkileşimi sağlayarak bilgi alışverişini arttırmayı ve ‘Sıfır Enerji Binalar’ kavramını sahiplenme mantığından çıkıp herkesin bu sorumluluğu paylaşacağı bir platform sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Program hakkında bilgi veren Karanfil; Paris Anlaşması’ndan Yeşil Mutabakat’ın yapı sektörüne etkilerine, Sıfır Karbon Binalar projesinden Net Sıfır Karbon Binalar taahhüdüne, yenilenebilir enerji teknolojilerinden dijitalleşmeye, finansmandan Yeşil Bina sertifikasyon sistemlerine, enerji etkin tasarım ve sürdürülebilir mimariden yapılarda karbon emisyonlarının azaltımında malzeme yönetimine uzanan, bu alanlardaki örnek çalışmalara dayanan son derece zengin bir program hazırladıklarını ifade etti.

Karanfil ayrıca, Zirve ile eş zamanlı olarak düzenlenecek “ZeroBuild Summit’22 Uluslararası Sergi Alanı”nda sıfır enerji binalara ait yeni ürün ve teknolojileri ile pek çok sektör lideri markanın buluşacağını hatırlatarak şunları söyledi:

ZeroBuild Network Zone için ayrılan özel alanda kurulacak stantlarda ziyaretçiler, yapılarını daha verimli işletmek ve çevreye olan etkilerini minimuma indirebilmek için sunulan çözümleri inceleyebilecekler. Ayrıca, proje pazarı niteliğinde hazırlanacak olan ‘ZeroBuild Summit-Uluslararası Poster Alanı’nda da projelerini paylaşmak isteyenler yerlerini alacak; fuar katılımcılarına, ziyaretçilere kendilerini tanıtma fırsatı bulacaklar.”

“ZeroBuild Summit’22 – Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi” hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Zirvenin bi_özet‘te yayımlanan önceki haberlerini incelemek için:

(ZeroBuild Summit’22) “Sıfır Enerji Binalar ile Geleceği İnşa Et” Deklarasyonunu İmzaya Açtı!