9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nin Kazananları Belli Oldu!

Yurtbay Seramik’in sektörün tasarım ve eğitim alanında gelişmesine katkıda bulunmak ve öğrencileri profesyonel bir platformda buluşturabilmek için düzenlediği 9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu. “Öze Dönüş” temasıyla düzenlenen yarışmaya toplam 363 proje başvurdu. Yarışma normlarına göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödülün kazananları oldu.

Yurtbay Seramik, bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nde, genç yetenekleri “Öze Dönüş” mottosu ile cesaretlendirerek doğanın binbir hâli ve tonunun seramik karo tasarımının konusu olabileceği vurgusunu yaptı. Özdeki anlam arayışının tasarım ve seramikle buluşma heyecanına ortak oldu.

“Öze Dönüş” temalı seramik karo tasarım yarışması aracılığıyla seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunma, yaratıcı fikirleri destekleme, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarma, seramik sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımları sınırlandırmadan düşünmeye teşvik eden bir platform sunma fikri ile yola çıkıldı. Platforma 363 proje katılım sağlayarak yarışma kurallarına göre değerlendirildi. 6’sı ödüle layık görülen, toplamda 9 kişi dereceye girdi. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans veya lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya, www.dogadansanatasentasarla.com üzerinden 2823 ön başvuru yapıldı; Türkiye ve KKTC genelinde 150 farklı üniversiteden 63 farklı ekip dahil olmak üzere 347 öğrenci katıldı.

Jüri evrensel ve estetik ile malzeme bağlamında özgünlük, tasarımın mekânda ifade edilişi gibi niteliklere odaklanarak, teknik detaylar çerçevesinde yarışma kriterlerine göre projeleri değerlendirdi.

Jüri üyeleri arasında; Prof. Dr. Ayşegül İzer (MSGSÜ Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Hakan Helvacıoğlu (Hakan Helvacıoğlu Design Co. Kurucusu), Hasan Şahbaz (Seramik Sanatçısı / Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi), Mevce Çıracı (Fields Kurucu Ortağı), Prof. Dr. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı / İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi) yer aldı.

Eser sahipleri, toplamda 37 bin 500 TL para ödülünün sahibi olurken yarışma ödül grubu projelerine ise ayrıca Unicera 2022 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında sergilenme imkânı sağlanacak.

9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Kazananları

  • Birinci Ödül | Sema Çiçek (İstinye Üniversitesi)
  • İkinci Ödül | Dican Deniz Köse ve Fatma Ece Gürsoy (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
  • Üçüncü Ödül | Elif Topçu (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) Eş Değer Mansiyonlar
  • Ali Sevim ve Rana Özge Kale (Yıldız Teknik Üniversitesi)
  • Hidayet Şimşek (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ve Fatıma Sude Yıldırım (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi)
  • Meliha Karcı Hoşyılmaz (Ege Üniversitesi)