(Yapı Kredi Kültür Sanat) Şubat Ayı Programının Son Hafta Etkinlikleri!

Yapı Kredi Kültür Sanat (YKKS), Şubat ayını hibrit formatlarda gerçekleşecek 2 söyleşi ve fiziksel olarak düzenlenen bir yürüyüş programı ile kapatıyor. Söyleşilerden biri James Lasdun’un YKY’den yayımlanan “Bir Faunun Öğleden Sonrası” yapıtına odaklanırken diğeri ise Yapı Kredi bomontiada’da devam etmekte olan “Sus Barbatus!” sergisini ele alıyor. Paralel olarak gerçekleşecek yürüyüş programı ise katılımcılarına, Beyoğlu özelinde, kentte kullanılan kaynaklardan arta kalanların kenti nasıl etkilediğini görebilecekleri bir rota sunmayı hedefliyor.


“Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri:
Bir Faunun Öğleden Sonrası”

Konuşmacılar: Fatma Zeynep Bilge, Gökçen Ezber
Tarih: 24 Şubat 2022 Perşembe
Saat: 18:30
Mecra: YKKS Loca + Çevrim İçi


James Lasdun’un Bir Faunun Öğleden Sonrası adlı yapıtı, “erkek iktidarı”, “arzu” ve “hakikat” gibi günümüzde yeni bir anlam kazanmış konuları irdeleyen, dedektif hikayelerinin sürükleyiciliğine ulaşırken derinlikten taviz vermeyen bir kısa roman. Roman, #MeToo sonrası bir atmosfere Çehov hikayelerinin psikolojik duyarlılığını taşıyor.

24 Şubat Perşembe günü saat 18:30’da YKKS Loca’da yapılacak olan söyleşi dizisinde konuşmacılar, Yapı Kredi Yayınları’dan Özlem Yüksel’in çevirisiyle yayımlanan romandaki insan hallerini ele alacaklar. Etkinlik aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından eş zamanlı olarak paylaşılacak. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi ve katılım için bağlantıya tıklayarak YKKS‘nin etkinlik sayfası incelenebilir.

Bir Faunun Öğleden Sonrası, James Lasdun
Bir Faunun Öğleden Sonrası, James Lasdun

“Tüketimin Ardındaki Beyoğlu’nda Yürümek”

Tarih: 24 Şubat 2022 Perşembe
Saat: 11:00
Başlangıç Noktası: YKKS Loca, Galatasaray, İstanbul
Güzergah: Tarlabaşı, Dolapdere
Anlatıcılar: Aslı Sarığlu, Ali Mendillioğlu, Elmas Arus
Katılım: Kayıt Gerekli
Kontenjan: 15 Kişi


İstanbul’a ekoloji ve kent ilişkisi çerçevesinden bakmaya davet eden “BURASI” sergisi kapsamında İstanbul Planlama Ajansı tarafından düzenlen yürüyüşün anlatıcıları arasında ise Araf’ta Bir Beyoğlu projesi ekibinden araştırmacı Aslı Sarığlu, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği’nden Ali Mendillioğlu ve Sıfır Ayrımcılık Derneği’nden Elmas Arus yer alıyor.

Organizasyon ekibi etkinliği şöyle anlatıyor:

“Beyoğlu’nda kültür, eğlence, yeme-içme mekânlarındaki süregiden üretim ve tüketim, her gün devasa boyutta atığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Barlardan ve lokantalardan çıkan cam, yayınevlerinden çıkan kâğıt, büyük giyim mağazalarından çıkan tekstil atıkları nereye gidiyor, nerelerde bekliyor? Bu yürüyüş rotası, katılımcıları Beyoğlu’nun bu pek görünmeyen yüzüne bakmaya, kullanılan kaynaklardan arta kalanların kenti nasıl etkilediği, hangi mekanizmaların ortaya çıkışına neden olduğu konusunda düşünmeye teşvik ediyor.”

Rezervasyonlu katılım gerektiren etkinliğin kontenjanı 15 kişi ile sınırlı. Kayıtları devam eden etkinlik 18 yaşından büyük herkese açık olarak gerçekleşiyor. 11:00’da YKKS Loca‘dan başlayacak yürüyüş Tarlabaşı – Dolapdere güzergahından devam ederek en az 3 saat içerisinde yine başlanılan konumda son bulacak. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi ve kayıt için bağlantıya tıklayarak YKKS’nin web sitesi ziyaret edilebilir.


“Sus Barbatus!” Sergisi Üzerine

Konuşmacılar: Faruk Duman, Selin Saygılı, Elif Erdoğan, Gürsu Gür
Moderatör: Abdullah Ezik
Tarih : 27 Şubat Pazar 2022
Saat: 14:00
Mecra: YKKS Loca + Çevrim İçi


Çağdaş Türk edebiyatının usta yazarlarından Faruk Duman‘ın Sus Barbatus! romanının yazım sürecinde çizdiği desenlerle Selin Saygılı’nın illüstrasyonlarını bir araya getiren aynı isimli sergi kapsamında düzenlenen söyleşide Duman ilk kez yazar kimliğiyle değil, ressam kimliğiyle izleyiciyle buluşacak.

Söyleşide Yapı Kredi bomontiada‘da 6 Mart’a kadar devam edecek serginin paydaşları söz alacak. Faruk Duman resimlerinin ortaya çıkış hikayesini, Selin Saygılı kitap için yaptığı illüstrasyonların üretim sürecini, sergi küratörü Elif Erdoğan da serginin hazırlık sürecini izleyicilerle paylaşacak. Söyleşiye aynı zamanda romanı Storytel‘de seslendiren Gürsu Gür‘ün kitaptan yapacağı okumalar eşlik edecek.

"Sus Barbatus!" Sergi Söyleşisi Katılımcıları
“Sus Barbatus!” Sergi Söyleşisi Katılımcıları

Etkinlik fiziksel gerçekleşmesinin yanı sıra eş zamanlı olarak YKKS YouTube kanalında da yayımlanacak. Ayrıntılı bilgi ve katılım detayları için bağlantıya tıklayarak etkinlik sayfası ziyaret edilebilir.