(SALT Beyoğlu)’nda E-Yayın: “Kurak Topraklar”

SALT Beyoğlu’nda 7 Nisan – 24 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen “İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken” sergisi kapsamında Cooking Sections’ın (Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe) hazırladığı “Exhausted [Kurak Topraklar] (2021)” başlıklı araştırma, toprak ve doğurganlık hikâyelerine atıfta bulunarak kısırlık krizini ele alıyor. Dünyanın farklı coğrafyalarından toprak ve doğurganlık hikâyelerini inceleyen projenin çıktıları  e-yayınweb sitesi ve bir dizi konuşma olarak çevrim içi erişime açıldı.


“Kurak Topraklar”
E-Yayın

Editör: Nick Axel, Cooking Sections, Nikolaus Hirsch
Yayıma Hazırlayanlar: Emirhan Altuner, Gamze Cebeci,
Onur Yıldız, Seçil Epik
Tasarım: Project Projects
Grafik tasarım ve uygulama: Edizalp Akın, Özge Çelebi
Kapak görseli: Edizalp Akın, Özge Çelebi
Dil: Türkçe
Çeviri: Emre Ayvaz
Sayfa Sayısı: 93
Yıl: 2022


“Bereketli Hilal” bölgesindeki ilk tarım topluluklarından günümüze toprakta ve insan bedeninde kısırlık kavramını çeşitli bakış açılarıyla irdeleyen “Kurak Topraklar” yazı dizisi, farklı coğrafyalarda doğurganlık ve kısırlığın inşa edilmiş biçimlerinin küresel çapta yinelenen yüzlerini irdeliyor.

Yayın kapsamında tarihçi ve küratör Rickie Solinger ABD’de ırk ve nüfus politikaları arasındaki ilişkiyi; tasarımcı Calvin Po, Kuzey İrlanda’da sınırların oluşumu sürecinde kolonyal politikaların bedenler ve toprak üzerindeki etkisini; sosyolog Sharmila Rudrappa modernleşme sürecinde Güney Hindistan’da kıtlıklar ve verimlilik artırma politikalarını; akademisyen Rami Zurayk kapitalizme entegrasyon sürecinde Lübnan’da tarımsal peyzajın dönüşümünü; tarihçi Onur İnal Genç Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminde tarımda verim artırma çabaları ve gübre kullanımını ve akademisyen Elizabeth Hoover, Kuzey Amerika yerlilerinin yerel tohumları koruma yönündeki uğraşlarının kimlik mücadelesi ile olan ilişkisini inceliyor.

L’Internationale’nin Our Many Europes [Avrupalarımız] projesi (2019-2022) kapsamında hazırlanan yayına PDF ve E-PUB formatlarında erişim mümkün. e-flux Architecture sitesinde İngilizce dilinde sunulan yazıların, Türkçe çevirilerine www.saltonline.org web sayfasından erişilebilir.

“Exhausted” araştırması hakkında detaylı bilgi için, araştırmaya özel olarak hazırlanan web sitesi incelenebilir. Sitede, ilk tarım topluluklarından günümüze toprakta verimliliği artırma ve insan bedeninde doğurganlığı yönetme çabalarına dair nesne ve belgelerin görsel temsillerden bir seçki ile yazı ve konuşma serileri sunuluyor.