Richard Wilson’ın “Mekanı Başkalaştırmak” İsimli Sergisi (Pilevneli)’de…

Richard Wilson, "20:50"

Pilevneli, uluslararası alanda tanınan İngiliz sanatçı Richard Wilson’ın Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. “Mekanı Başkalaştırmak” başlıklı sergi, 5 Aralık’a kadar Pilevneli Dolapdere’de ziyaretçilere açık olacak.


“Mekanı Başkalaştırmak”

Sanatçı: Richard Wilson
Konum: Pilevneli Dolapdere
Ziyaret: 27 Ekim – 5 Aralık 2021


Pilevneli’deki sergide, Richard Wilson’ın sekiz heykel, bir yerleştirme, dokuz çizim, beş baskı ve üç duvar kolajı yer alıyor.

İnşaat ve mühendislik alanlarından aldığı ilhamla mimari mekanlara yaptığı müdahaleleriyle küresel çapta tanınan sanatçının en bilinen çalışması “20:50” adlı yerleştirmesi  “Mekanı Başkalaştırmak” sergisi kapsamında öne çıkan işlerden.

“20:50”  mekanın bel hizasına kadar, eserin ismini aldığı geri dönüştürülmüş motor yağı ile doldurulmasıyla oluşuyor. Mekana tek bir girişten ulaşan izleyici, her tarafı yağ ile çevrilene kadar platformda ilerliyor. Yağın yansıtıcı yüzeyi odanın mimarisinin tam olarak yansımasını sağlarken, izleyiciye simetrik bir görsel düzlem sunuluyor. Daha önce Saatchi Koleksiyonu’nda bulunan, şimdi ise Tazmanya’daki Mona’da kalıcı olarak sergilenen “20:50”;  BBC televizyon kanalında yayınlanan The History of British Art (İngiliz Sanatının Tarihçesi) programında sanat eleştirmeni Andrew Graham Dixon tarafından “modern çağın başyapıtlarından biri” olarak tanımlandı.

Başlangıç olarak gerçek dünyada var olandan yola çıkarım çünkü her zaman birinin algısını nasıl değiştirebileceğimle, bakış açısını nasıl alt edebileceğimle ilgilendim. Bunu yapabilmek için anladığımızı düşündüğümüz bir şeyle başlamam gerekiyor.

İlginç mekan enstalasyonları ve heykel sanatına kattığı yenilikçi yorumlarıyla bilinen Wilson, mekanlara özgü üretilse de farklı alanlara uyarlanabilen çalışmalarında günlük hayatta kullanılan malzemelerin doğası ve aralarındaki ilişkilere odaklanıyor. Çalışmalarında mimarlığı ve mühendisliği birleştirerek farklı perspektif ve denge kurguları yakalıyor.

Richard Wilson’ın “Mekanı Başkalaştırmak” adlı kişisel sergisi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10:00 – 18:00 saatleri arasında Pilevneli Dolapdere’de ziyaret edilebilir.

Sergiye dair ayrıntılı bilgi için: https://www.pilevneli.com/tr/


Richard Wilson
Wilson, 30 yılı aşkın kariyerinde hem ülkesinde hem de Japonya, ABD, Brezilya, Meksika, Rusya, Avustralya ve Avrupa’daki birçok ülkede önemli, uluslararası müze sergileri, kamusal sanat eserleri gerçekleştirdi. Ayrıca Sidney, Sao Paulo, Venedik ve Aperto Bienali ile Yokohama Trienali’nde Birleşik Krallık’ı temsil etti. Turner Ödülü’ne iki kez aday gösterilen Wilson, 1992 1993’te Berlin’de DAAD Residency ile ödüllendirildi. The Millennium Dome için kamusal sanat eseri komisyon edilen nadir sanatçılardan biri olan Wilson, Japonya’daki Echigo-Tsumari Art Triennial 2000’e katılmak üzere davet edilen tek İngiliz sanatçıdır.