[Sergi]: Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı

Ben-Sen-Onlar

Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı adlı sergi 09 Ekim’de Meşher’de açıldı. Deniz Artun’un küratörlüğünde gerçekleşen sergi, yaklaşık 1850–1950 arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veriyor.


Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı
Küratör:
Deniz Artun
Tarih:
09 Ekim 2021 – 27 Mart 2022
Konum: Meşher, Beyoğlu, İstanbul
Ziyaret: Salı-Pazar, 11:00-18:00, Ücretsiz


İsmini Şükran Aziz’in eserinden alan Ben-Sen-Onlar sergisi, çoğunluğu “ben”leşememiş ve dolayısıyla sanat tarihi tarafından kaydedilmemiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra, kolektif bir “biz”in oluşabilme koşullarını da araştırıyor. Aynı zamanda Meşher bu sergi ile, Türkiye’den çağdaş sanatçı kadınların köklerini keşfetmeyi hedefliyor.

Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda düzenlenen sergi, Meşher binasının üç katına yayılıyor. Giriş katı “Ben”, aynada kendi mütevazı varlıkları ile karşılaşan şöhretsiz kadınlara odaklanıyor. Birinci kat “Sen”, yumuşak ve birleştirici olan öteki ile karşılaşmaları anlatıyor. İkinci kat ise “Onlar”, kadınlara başkalarının gözünden bakıyor.

This slideshow requires JavaScript.

Ben-Sen-Onlar, sanatçı kadınlara atölyelerinin ve daha çok da evlerinin dışında bir görünürlük kazandırmak üzere başlatılan bir araştırma. Öte yandan, yaklaşık olarak belirlenen 1850–1950 yılları arasında yaşamış ve çalışmış bütün kadınları bulmak ve listelemek kaygısı taşımıyor; aksine, çok daha fazlasını keşfetmeyi hedefliyor. Meşher’in üç katında gerçekleşen sergide, 117 sanatçıdan 232 eser yer alıyor.

Sergide eserleri yer alan sanatçıları incelemek için Meşher’in web sitesinde yer alan sergi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sergi Yayını

Sergi için küratör Deniz Artun ile araştırma ve küratoryal çalışmaları yürüten Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın metinlerini kaleme aldığı, eser ve efemera görsellerinin yer alacağı bir sergi kitabı hazırlandı. Şeyda Çetin ve Esra Satıcı’nın derlediği belgeler bir tür ortak bir albüm niteliğinde kitaba taşındı. İngilizce ve Türkçe olarak iki ayrı edisyon halinde yayımlanan kitap, Meşher ve Koç Üniversitesi Yayınları’ndan satın alınabilir veya çevrimiçi kitap platformlarından sipariş edilebilir.


Sergi Yayını, Ben-Sen-Onlar

Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı
Yazarlar: Deniz Artun, Şeyda Çetin, Ebru Esra Satıcı
Tasarım: Yeşim Demir Pröhl
Dil : Türkçe
Kategori : Sanat Tarihi, Kadın Çalışmaları
Ölçü: 23,5 x 29 cm


Sergi yayını hakkında daha ayrıntılı bilgi için yayının web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlikler:

 

Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisine küratör Deniz Artun ve Meşher ekibinin hazırlayacağı bir etkinlik programı eşlik edecek. Konuşma, yetişkin atölyeleri ve çocuklara özel atölyeler çevrimiçi platformlarında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Güncel etkinlik programına Meşher’in internet sitesi ve sosyal medya kanallarından erişilebilir.

Sergi, Salı’dan Pazar’a, 11:00-18:00 saatleri arasında, 27 Mart 2022 tarihine kadar İstiklal Caddesi’nde yer alan Meşher’de ücretsiz olarak izlenebilir. Sergi ve sergiye paralel olarak gerçekleşecek ücretsiz etkinlik ve rehberli sergi turları hakkında ayrıntılı bilgi için Meşher’in web sitesinde yer alan sergi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Meşher:
Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Meşher, tarihi araştırmalardan güncel sanata uzanan kapsamlı sergilerinin yanı sıra atölye ve konferans gibi etkinlik serileri düzenliyor. Osmanlı Türkçesinde “sergi mekânı” anlamına gelen adıyla Meşher, zamanlar ve kültürler arasında ilham verici bir diyalog zemini sağlamak amacıyla 2019 Eylül’ünden bu yana etkinliklerini sürdürüyor. Üç kata yayılan 900 metrekarelik sergi alanı ve etkinlikler için bulunan 100 metrekarelik faaliyet alanına sahip olan Meşher’deki sergiler, ortaçağdan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde, çok çeşitli konulardaki programı, araştırmaya dayalı akademik yönü ve yayınlarıyla bir referans noktası olarak kültür sanat dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor.