Dijital Hikayesi Olan Binalar Arşivi:HER UMUT ORTAK ARAR

Gazeteci Nilay Örnek, “Her Umut Ortak Arar” isimli web sitesi ile hikayesi olan, mimari açıdan kıymetli binaları dijital bir arşivde derliyor. 

Seyahat ettiği şehirlerin, semtlerin tarihine, geçmişine, nedenine-nasılına, mimariye, insanlarına, eski fotoğraflarına ve isimlerine meraklı olduğunu söyleyen Nilay Örnek, pandeminin de etkisiyle araba kullanmayı bırakarak semtini gezmeye başladığını, gördüğü her ilginç mimari ayrıntıyı telefonuna kaydetmeye başlayarak bu web sitesinin tohumlarını attığını anlatıyor. Mimar Kerem Piker’in Arkitekt dergisinin arşivlerini kendisine iletmesiyle binaların hikayesini okumaya başlayan Nilay Örnek bu bilgileri başkaları ile de paylaşmak amacıyla bu projeye başlıyor. 

2019 yılında yayımlanan kitabıyla aynı addaki “Her Umut Ortak Arar” isimli Instagram sayfasında yapmaya başladığı paylaşımlar web sitesi için bir altlık oluşturuyor.

Her
Her Umut Ortak Arar web sitesinden ekran görüntüleri

Her Umur Ortak Arar;

  • Binaların kaydını tutmak
  • Geçmişi, anıları, o binalarla insanların ilişkilerini görerek bilerek bugünü doğru anlamaya çalışmak
  • Bugüne kalan değerli yapıların içlerini görmek, anı, hikâye, fotoğraf paylaşımı yapmak
  • Yaşadığımız yeri bilmek
  • Metinler ile bilgilendirme yapmak
  • İnsanlara yararlanabilecekleri bir kaynak sunmak
  • Sadece İstanbul değil her şehre dair geniş kapsamlı içerik sunmak gibi amaçlar taşıyor.

Mimarlık disiplininden gelmeyen ve bu alanda bir iddiasının olmadığını belirten Nilay Örnek, amacının sadece bu binaları kayıt altında tutmak olduğunu belirtiyor.

Projeyi gönüllü olarak yürüten gazeteci, arşivin genişlemesi için herkesten destek bekliyor. Her Umut Ortak Arar sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Katkıda bulunmak için iletişim: iletisim@herumutortakarar.com