(Mimarlar Derneği 1927)’de Nilay Örnek’ten “Her Umut Ortak Arar” Sunumu!

Mimarlar Derneği 1927 tarafından, 9 Kasım Salı günü saat 19.30’da düzenlenen etkinlikte gazeteci Nilay Örnek  “Her Umut Ortak Arar” projesini anlatacak.


“Her Umut Ortak Arar”
Konuşmacı:
Nilay Örnek
Tarih:
9 Kasım 2021 Salı
Saat:
19.30
Yer:
Çevrim içi, Zoom
ZOOM Meeting ID: 216 894 8632


Nilay Örnek, bir hafıza oluşturmaya, tarihe küçük, samimi notlar düşmeye, meraklısına kaynak sunmaya çalışıyor. Bu, son kitabı “Her Umut Ortak Arar”da yer alan mimarlığa, şehre, şehir yaşamına dair yazılarla kıvılcımlanan bir öykü. Kayıt düşme, arşivleme, bir şekilde hayatımıza dokunmuş yapıların hikâyesini anlatma çabası aynı adı taşıyan Instagram hesabı ve herumutortakarar.com adlı internet sayfasında, sözü, fotoğrafı, anısı olan herkesin kolektif katkılarıyla sürüyor.

Etkinlik ayrıca Mimarlar Derneği 1927 Youtube hesabında eş zamanlı olarak yayınlanacaktır. Youtube bağlantısına buradan ulaşılabilir.

Kasım ayında gerçekleşecek diğer etkinlikler ve ayrıntılı bilgi için: https://www.md1927.org.tr/

Her Umut Ortak Arar projesiyle ilgili geçmiş bi_özet haberlerini şuradan inceleyebilirsiniz:
Dijital Hikayesi Olan Binalar Arşivi: “HER UMUT ORTAK ARAR”
(Kalebodur) “Her Umut Ortak Arar”ın Destekçisi Oldu!

 


Nilay Örnek
1978 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde öğrenciyken, 1995 yılında Sabah gazetesinde editör olarak gazeteciliğe başladı. Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı, arada Önce University of Rutgers’ta, ardından University of Michigan’da Knight Wallace Fellows adlı gazetecilere burs veren önemli bir kuruluşta eğitim aldı.

Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi, Akşam Gazetesi, gazetevatan.com ve Sözcü Gazetesi’nde yazarlık, yazı işleri müdür yardımcılığı, yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. Yazılı medyada çalıştığı süreçte, 2.5 sene bir televizyon programı da yaptı.

5 seneyi aşkın süredir Kafa Dergisi‘nde yazıyor, pek çok farklı mecraya dosyalar hazırlıyor. 3 yıla yakın süredir de mesleğini iyi icra ettiğini düşündüğü insanlara “Nasıl Olunur?” sorusunu yönelttiği bir podcast serisini sürdürüyor.

30’ya yakın baskısı yapılan Bütün İyiler Biraz Küskündür isimli ilk kitabı Ekim 2017’de; Her Umut Ortak Arar adlı ikinci kitabı ise Ekim 2019’da yayınlandı.

Son kitabıyla aynı ismi taşıyan Instagram hesabı ve herumutortakarar.com adlı internet sayfasında, kolektif katkıların da yardımıyla, mimari açıdan değerli, hikâyesi olan yapıları anlatıyor, arşivliyor.