ISTANBUL UNBOUND” 100’e Yakın Uzmanın Katılımıyla Gerçekleşti!

Istanbul Unbound

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi tarafından, Heinrich Böll Stiftung Türkiye iş birliği ile düzenlenen “Istanbul Unbound” (Bendine Sığmayan İstanbul) konferansında, farklı ülkelerden 100’e yakın uzman, İstanbul’un güncel durumunu ve daha önce konuşulmayan yönlerini masaya yatırdı. Etkinlikte, kentin tarihsel geçmişi ve dönüşümü, canlı ve cansız tüm bileşenleriyle birlikte ele alındı.

Kent ve kültür odaklı çalışmalara imza atan birçok kurumun ortaklığı ile gerçekleştirilen “Istanbul Unbound: Environmental Approaches to the City” (Bendine Sığmayan İstanbul: Kente Çevresel Yaklaşımlar), kent ve insan ilişkisini ekolojik bir çerçevede, 8-11 Nisan tarihleri arasında, dört gün süren kapsamlı bir programla ele aldı.

Konferans kapsamında ayrıca, birbuçuk’un düzenlediği, sanatçı, akademisyen ve araştırmacıların video üretimlerinden oluşan 29,9 km başlıklı programın ve Pera Film iş birliğiyle izleyiciyle buluşan Natura Urbana: Berlin’in Boş Arazileri belgeselinin gösterimi yapıldı.

Tarih, mimarlık, siyaset bilimi, sosyoloji, eleştirel sanat gibi farklı disiplinlerden uzmanların bir araya geldiği konferansta; insan doğası ve şehir yaşamı arasındaki çekişme, kır/kent ayrımı, kentin cansız varlıkları ve dönüşümü gibi konular masaya yatırıldı. Anna Lowenhaupt Tsing’in açılış konuşmasıyla başlayan konferans, Cemal Kafadar’ın konuşması ile sona erdi.

Konferansın açılış konuşmacısı Anna Lowenhaupt Tsing, Feral Atlas: The More-Than-Human Anthropocene (Yaban Atlası: İnsandan-Daha-Fazla Antroposen) adlı son çalışmasının üretim sürecini katılımcılarla paylaştı. Cemal Kafadar ise “Artık insanın dünya üzerindeki mutlak gücünü tanımak istemiyoruz. Bunun yerine tüm canlıların, hatta canlı ve cansız tüm varlıkların bu gücü paylaştığını düşünmek istiyoruz.” diye vurguladığı konuşması ile kapanışı gerçekleştirdi.

29,9 km Video Programı kapsamında gösterimi yapılan videolar:

Konferansın açılış ve kapanış konuşmaları İAE’nin ve 29,9 km programı kapsamında hazırlanan videolar ise Pera Müzesi’nin YouTube kanalından izlenebilir.

“Istanbul Unbound: Environmental Approaches to the City” (Bendine Sığmayan İstanbul: Kente Çevresel Yaklaşımlar) hakkında daha detaylı bilgi için İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nin web sitesini bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

“Istanbul Unbound” ile ilgili geçmiş bi_özet haberine bağlantıya tıklarak ulaşabilirsiniz.