MADRİD TASARIM FESTİVALİ 1 Şubat’ta Açıldı!

Yalnızca Amerikan lale ağacından yapılan sekiz metre yüksekliğinde, karbon nötr, ahşap pavyon kurulumu olan “MultiPly”, Madrid Tasarım Festivali’nin bir parçası olarak Casa de Campo’nun girişindeki Madrid Rio’da halka açıldı. 1 Şubat’ta sergilenmeye başlayan kurulum iki hafta boyunca açık kalacak. Waugh Thistleton Mimarlık Ofisi, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve ARUP arasındaki işbirliğinin eseri olan MultiPly, zamanımızın en büyük zorluklarından ikisine yanıt veriyor: Konut ihtiyacının artması ve iklim değişikliği ile mücadelenin aciliyeti. Multiply, modüler sistemler ve sürdürülebilir yapı malzemeleriyle tüm bu sorunlara çözüm bulunabileceğine dikkat çekiyor.

AHEC Bölge Direktörü Roderick Wiles projeyle ilgili olarak, “MultiPly, birbiriyle örtüşen ve iç içe geçen, labirent benzeri birbirine bağlı mekânlardan oluşuyor. Ziyaretçilerin, evlerimizi ve şehirlerimizi tasarlama ve inşa etme şeklimizi yeniden düşünmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor. Üç boyutlu yapı, dijital olarak üretilmiş derzlerle 12 modül Amerikan lale ağacı çapraz lamine keresteden (CLT) yapılmış esnek bir sistemden oluşturuldu. Daha da önemlisi, MultiPly için kullanılan 32 metreküp lale ağacı, 22 ton karbondioksite eşdeğerde depolama yapıyor ve ABD ormanlarında, iki dakikadan kısa bir sürede doğal olarak yenileniyor” açıklamasını yaptı.

Yapı, modüllerden oluştuğu için kolaylıkla demonte edilebildiği gibi tekrar monte de edilebiliyor. MultiPly, ilk olarak 2018’de Londra Tasarım Festivali’nin bir parçası olarak, Victoria ve Albert Müzesi’nin Sackler Avlusunda, daha sonra New London Architecture ile Londra’daki Bina Merkezi’nin önünde ve sonra da 2019 Milano Tasarım haftasının bir parçası olarak Universite deglie Studi di Milano’da Interni’nin ‘İnsan Alanları’ sergisinde yer aldı. İşte bu etkileyici proje dördüncü sergilenmesini ise şimdi Madrid’de gerçekleştiriyor.

Projenin işbirliği ortağı olan ve ahşap inşaatlardaki başarısıyla adından söz ettiren Waugh Thistleton Mimarlık Ofisi’nin kurucu ortağı Andrew Waugh, “Bu projenin temel amacı, yenilikçi ve uygun fiyatlı inşaat ile çevresel zorlukların nasıl ele alınabileceğini açıkça tartışmaktır. Konut ve CO2 emisyonları açısından bir kriz noktasındayız ve lale ağacı gibi çok yönlü ve sürdürülebilir bir malzeme ile inşa etmenin bu sorunlara çözüm bulmada önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

2018 yılında, Eurozone’un (Avro-bölgesi) en hızlı büyüyen ekonomisi olan İspanya’nın nüfusu 47 milyona yükselirken 2009 yılından bu yana da en hızlı yıllık büyüme gerçekleşti. Sürekli büyüyen şehirlerde nüfus artışına ayak uydurabilmek için, sürdürülebilir malzemeler kullanan yeni teknolojilerin tercih edilmesi büyük önem arz ediyor. Montajı hızlı saha dışı ahşap konstrüksiyon, düşük karbon emisyonlu yüksek kaliteli konut sağlayabilen uygun bir çözüm sunuyor.

Roderick Wiles konu hakkındaki açıklamalarına şöyle devam etti: “MultiPly kurulumunda, bir katmanın levhalarının bir sonraki katmanın levhalarına dik olarak yerleştirildiği ve çok güçlü, sert ve dayanıklı paneller oluşturmak üzere yapıştırılan ve çapraz laminat (CLT) olarak bilinen bir ahşap mühendisliği tekniği kullanıldı. CLT geleneksel olarak iğne yapraklı ağaçtan üretilmektedir. Ancak AHEC ve Arup, on yıldır çapraz lamine edilmiş Amerikan lale ağacı ile denemeler yapıyor. Bu türün Kuzey Amerika sertağaç ormanlarındaki toplam kereste hacminin % 7,7’sini oluşturduğunu, hızla büyüyen ve bol bulunan bir sert ağaç olduğunu da belirtmek isterim.”

Araştırmalar ve projeler, aynı ağırlıkla karşılaştırıldığında, CLT lale ağacının çelik ve betondan daha güçlü olduğunu ve inanılmaz derecede yüksek hassasiyetle işlenebileceğini göstermiştir. Bu, prefabrikasyon ve hızlı montaj için idealdir, inşaat sürelerini yaklaşık yüzde 30 azaltır. Lale ağacı ekonomik ve işlenmesi kolay bir kerestedir ve ağırlığına göre inanılmaz derecede güçlüdür. Öte yandan lale ağacı CLT kullanımı, büyük ölçekli ahşap binaların beton veya çelik kullanılmadan inşa edilebileceği anlamına gelmektedir. Bu özellikler, etkileyici görünümü ile birlikte lale ağacını yenilikçi ahşap konstrüksiyon için mükemmel bir öncü haline getirmektedir.

Wiles son olarak şunları ekledi: “Madrid Tasarım Festivali kimliğini, ‘Dünyayı Yeniden Tasarlama’ temasının üzerine inşa etti. Festival üçüncü yılında, Madrid’den tüm dünya toplumlarına yönelik bir tasarım kültürünün yaratılmasını teşvik edecek diyaloğu zenginleştirmek için yeni fikirler, mekanlar ve kurumlar ekleyerek, bu yeniden tasarlanan dünyanın görünürlüğünü artırmak adına bir adım daha atıyor. MultiPly, bol miktarda mevcut karbon negatif malzemeyi birleştiren yeni ve daha sürdürülebilir bir yapı biçimini araştırması nedeniyle festivalin genel temasına mükemmel bir şekilde uyuyor. Bu projenin, evlerimizi ve şehirlerimizi nasıl tasarlayıp inşa ettiğimiz fikri noktasında önemli bir ilham kaynağı olacağını umut ediyoruz.”


Waugh Thistleton Mimarlık Ofisi:
Waugh Thistleton, çevreye olan etkileri göz önüne alarak en yüksek mimari kaliteye sahip binalar ve mekanlar tasarlamaya yönelik araştırma odaklı bir mimarlık şirketidir. Stüdyo, yalnızca kullanımda olan enerjiye değil, bedenlenmiş enerji ve uzun ömürlülüğe odaklanarak, kelimenin en geniş anlamıyla sürdürülebilirliği uygulamayı benimsemiştir. Ekip, sürdürülebilirliğin ve dünya standartlarında tasarım çözümlerinin tek ve aynı şey olması gerektiğine inanıyor ve tüm çalışmalarında bunu uyguluyor.

Firmanın bütünsel yaklaşımı ise, azaltma, yeniden kullanma, geri dönüşüm ilkelerine dayanıyor. Lider teknolojilerinden yararlanan yenilikçi ve yaratıcı tasarım çözümleri üretmek için her noktada çaba sarf eden Waugh Thistleton mimarlığa ait binaların kalitesi ve ahşap inşaat kullanımına olan bağlılığı firmayı, çevreye saygılı mimarlık ve tasarım alanında uluslararası bir üne kavuşturmuştur. Daha detaylı bilgi için www.waughthistleton.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Arup:
Arup, yapısal çevre ve endüstri genelinde dünyanın en önde gelen projelerinin çoğunun kalbindeki yaratıcı güçtür. Dünya çapında 35 ülkede 80’den fazla ofise sahip Arup, yaratıcılık ve tutkuyu baz alan 13.000’den fazla planlamacı, tasarımcı, mühendis ve danışmanlarıyla dünya genelinde yenilikçi projeler üretmektedir. Daha detaylı bilgi için www.arup.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

SEAM Design:
Aydınlatma tasarımı, fonksiyonel aydınlatma ve süsleme arasındaki ayrımın ötesinde, insan algısının kendisini şekillendirmek, atmosfer yaratmak ve mimarideki gizli niteliklerin kilidini açma ve olasılıklarını genişletmek için gerekli odaklanmayı tanımlamakla ilgilidir. SEAM Design, Londra’daki stüdyosundan ve Bangkok’taki şubesinden dünya çapındaki müşterilerine, mimarlara ve diğer tasarım danışmanlarına, bağımsız mimari aydınlatma tasarım hizmetleri sunmaktadır. Bu farklı küresel portföyü destekleyen deneyimli tasarımcılardan oluşan ekibin profesyonel ve akademik geçmişleri, tasarımın tüm yönlerine değinmekte, deneylerdeki istisnai çıkarlar, ortaya çıkan tasarım ve teknolojiler aracılığıyla temel yetkinliğin ötesine geçmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.seam-design.com adresini ziyaret ediniz.

Amerikan Lale Ağacı:
Lale ağacı, dakikada bir futbol sahası oranında genişleyen ve hali hazırda Fransa ile İspanya’nın birleşimi kadar büyük bir alana eşdeğer olarak 110 milyon hektarı aşan ABD sertağaç ormanlarında yetişmektedir. Sürdürülebilir ve çevre dostu bir malzeme olan lale ağacı, Birleşik Devletler’deki en bol sert ağaçlardan biri olmasının yanı sıra Kuzey Amerika’nın sertağaç ormanlarındaki toplam kereste hacminin % 7.7’sini oluşturmasıyla dikkat çekmektedir. ABD ormanlarındaki lale ağacının hacmi, hasat sonrasında bile yılda 19 milyon metreküp artmaktadır.

AHEC:
Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen  www.americanhardwood.org adresini ziyaret edebilir ve sosyal medyada @americanhardwood_imea adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.