S.O.S İstanbul Üsküdar Meydanı Fikir Projesi Yarışması 2017 Sonuçlandı!

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin, mimarlık öğrencilerini tartışmaya, düşünce üretmeye ve bu süreçlerde etkin olarak rol almaya davet ettiği S.O.S İstanbul yarışmasının yedincisi sonuçlandı. Önerileri tatmin edici bulmayan jüri, bu yıl ödül grubuna proje seçmeme kararı aldı.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin 2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, İstanbul’un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan ve kentin öncelikli konuları üzerine düşünmek için platform açan S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması bu sene konu olarak Üsküdar Meydanı’nı ele aldı. Yarışma jürisi tarafından toplamda 55 proje incelendi. Ancak özellikle yarışmanın amacı ve konusu bağlamında projelerin konuyu ele alma biçimleri ve üretilen öneriler, jüriyi yeterince tatmin etmedi.

Tarif edilmiş konu üzerinden kent gündeminde önemli yer tutacak meselelere ilişkin mimarlık öğrencileri tarafından söz söyleme ortamı yaratma çabası, S.O.S İstanbul yarışmasını diğer yarışmalardan ayıran önemli özelliklerinden biri. Bu anlamda projelerin özellikle gündemle ve kentle ilişki kurma biçimlerinin ve ortaya koydukları önerilerin yeterince derinleşmeyen yüzeysel bazı düzenlemelerden ibaret olması jüri tarafından olumsuz bulundu ve bu duruma bir eleştiri getirmek üzere jüri ödül grubuna proje seçmeme kararı aldı.

Hayriye Sözen’in başkanlığında toplanan Yavuz Selim Sepin, Durmuş Dilekçi, Hakan Demirel, Nurbin Paker, Ervin Garip ve Ceyda Özbilen’den oluşan jüri, 2 Aralık’ta  İTÜ’de gerçekleşen toplantı sonucu 5 projeyi mansiyona değer buldu. Bu yılki yarışmada ödül toplamda 5 adet olan mansiyonların her birine 2.000 TL olarak belirlendi.

Mansiyonlar:

  • 12 sıra no.lu 18246 rumuzlu Nurettin Şatır – Ece Çaktı (Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi)
  • 22 sıra no.lu 31074 rumuzlu Mehmet Alpkenan Koska – Cem Ozan Çetintaş – Çağlar Ecem Behram (İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi)
  • 25 sıra no.lu 82036 rumuzlu Gizem Temiz – Hazal Akova (Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi)
  • 33 sıra no.lu 35280 rumuzlu Mehmet Kaymaz – Tolga Berker (Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi)
  • 49 sıra no.lu 39261 rumuzlu Aslıhan Uzulgan (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

Ödül Töreni ve Kolokyum 8 Aralık 2017 Cuma saat 16:00-18:00 arasında İTÜ Taşkışla 217 no.lu konferans salonunda yapılacak.

Mansiyon kazanan projeleri incelemek için:  https://www.dropbox.com/sh/bkzsgz7t68kt9pz/AABaEGDd-K80Xj7WIey1yWCda?dl=0
Jüri raporu için: http://ismd.org.tr/slide/s-o-s-istanbul-fikir-projesi-yarismasi-2017-juri-raporu/