Nefes Alan Şehirler İçin Bitkilendirilmiş YEŞİL ÇATILAR

Günümüzde projeler, çevresel ve görsel zenginliklerini tamamlayan ve onları benzer örneklerinden ayıran bitkilendirilmiş çatı uygulamaları sayesinde öne çıkıyor. Türkiye yalıtım sektörünün önde gelen firmalarından BTM, bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamalarıyla yapılara değer katıyor.

Geçmişte ağırlıklı olarak arazi toprağı üzerinde yapılan peyzaj çalışmaları, bugün artan ihtiyaçlar ve proje alanındaki her bir metrekarenin değerlendirilmek istenmesi sonucunda, yer altına alınan otoparkların üzerinde veya kat bahçesi olarak tasarlanmış bina teraslarında karşımıza çıkıyor. Ülkemizde daha çok bir pazarlama argümanı olarak kullanılsa da bitkilendirilmiş yeşil çatılar, dünya üzerinde yatırımcı ve tüketicinin tercihinin ötesinde, bir kent politikası olarak benimseniyor. Türkiye yalıtım sektörünün önde gelen firmalarından BTM, 1990’lı yılların başından bu yana bahçe çatılar için ürettiği bitümlü örtülerle yapılara değer katıyor. Ayrıca BTM botanik ürün grubunda kök tutucu kullanmaya gerek olmadığı için malzeme ve işçilikten ciddi bir tasarruf sağlanıyor.

BTM 90’lı yılların başından beri, yeşil çatılar için ürettiği, kök tutma özelliğine sahip Botanik serisi bitümlü örtüleri; DIN 4062 belgesine uygun şekilde çakıl kullanarak uyguluyordu. 2014 yılında bir ilki gerçekleştiren BTM, bitki köklerine dayanıklı ürettiği su yalıtım örtüsü ile TS EN 13948 CE kalite belgesi aldı ve geçmişten bu yana Türkiye’de bu belgeye sahip ilk firma olarak prestijli projelerin tercihi oldu.

Orkun Ürkmez
Orkun Ürkmez

Projelere kattıkları konfor ve estetiğin yanı sıra kentsel alanda sert zeminlerin artmasına karşı bir önlem olarak uygulanan ve ekolojik sisteme katkı sağlayan yeşil çatı sistemlerinin, BTM tarafından 2011 yılından bu yana birçok önemli projede uygulandığını belirten BTM Satış Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez, “Dünyada, değişen pazar ve rekabet koşullarını göz önüne alarak, kendi teknolojisini ve ürünlerini geliştiren, bu alanda mühendislik gücüne, laboratuvar alt yapısına yatırım yapan, yurtiçi-yurtdışı araştırma kurumları ve üniversitelerle ortak projeler yürüten BTM olarak yarattığımız ilklerle yalıtım sektörünü teknoloji dünyasında bir adım daha ileri taşımaktayız” dedi.

Günümüzde sürdürülebilir bir kent politikası olarak benimsenen ve yapılara değer katan bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamalarının tercih edilmesi için pek çok sebep bulunuyor. Bitkilendirilmiş yeşil çatılar;

 • Yağmur suyunu kullanarak drenaj yoğunluğunu azaltıp şebekelerin atık su yükünü hafifletiyor.
 • Hava kirliliğini ve havadaki toz parçacıklarını azaltıyor. Yeşil örtüsü daha az olan bölgelerde yapılan testler, yeşil örtüsü daha yoğun olan bölgelere oranla toz parçacığı miktarının 3-7 kat arası daha fazla olduğunu göstermektedir.
 • Oksijen üreterek havanın kalitesini yükseltiyor, doğal olarak karbon salımını azaltıyor.
 • Yüksek izolasyon değeri ve ısıl radyasyon üretmeyen yapısı ile kentsel ısı adası oluşumunu azaltıyor. Bunun sonucunda ısıtma ve soğutma giderlerini düşürüyor ve kentsel konforu yükseltiyor.
 • Gürültüyü emerek kentsel boyutta ses izolasyonu sağlıyor.
 • Sera gazlarını yok ediyor; yağmur suyuna havadan karışan ağır metalleri toprak içinde tutarak suyu arındırıyor.
 • Uygulanmasında düşük enerji kullanılıyor.
 • Hafriyat aşamasında kaybedilen doğal toprağı, içeriğine katılan özel karışımlar ile bitki toprağı olarak geri kazandırıyor.
 • Dünya üzerindeki biyolojik çeşitliliğin ve kentsel tarım alanlarının artmasına katkıda bulunuyor.
 • Tasarım ve estetik zenginliği yüksek, yeşil ile bütünleşik mimari konseptler oluşturuyor.
 • Yapıyı U.V. ışınlarından, çatıyı ve taşıyıcı konstrüksiyonu mekanik hasarlardan koruyor.
 • Toprak kaplanan yüzeyler yapıların yangın dayanımını arttırıyor.

BTM:
Türkiye’nin İzmir merkezli öncü yalıtım şirketi BTM’nin temelleri, 1975 yılında Türkiye Şişecam Topluluğu tarafından İstanbul’da atıldı. 1986 yılından bu yana ise BTM, İzmir/Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesislerinde faaliyetlerini yeni ve teknolojik yatırımları; su yalıtımı, ısı yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleri üretilen toplam 5 tesisi ile arttırarak sürdürmekte. BTM Grup, Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan’da da üretim yapmakta. Türkiye’de ilklere imza atan BTM; 1989 yılında polimer bitümlü su yalıtım örtüsünü, 1994 yılında kapalı gözenekli XPS ısı yalıtım levhasını, 1996 yılında çatı kaplama malzemesi Shingle’ı üreten ilk firma oldu. 2007 yılında ise sentetik örtü üretimine Polyplan markası ile başladı.