(Clariant) yeni SEDİMENT SUSUZLAŞTIRMA SİSTEMİ ile çevresel etkilerini azaltıyor!

Özel kimyasal alanında bir dünya lideri olan Clariant; devrim yaratan ve maliyet tasarrufu sağlayan yeni mineral bazlı INVOQUE™ teknolojisi ile madencilik, inşaat ve tarama sektörlerinde gerçekleşen sediment susuzlaştırma işleminin çevre üzerinde yarattığı etkisi üzerinde ciddi bir azalmanın olduğunu duyurdu. Sediment birikmesi; çevresel ve beşeri etkinliğin başlıca sonucu olup, sorun giderek ciddileşmektedir.

Dünya genelinde, taşıma kanallarından, liman havzalarından, madencilik faaliyetlerinden dolayı biriken, yaklaşık 800 milyon ton su kaynaklı sediment her yıl işlenmektedir. Sedimentin güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi, nakledilmesi ve elde edilen suyun tekrar kullanımına yönelik depolanması için sedimentin yüksek maliyetli susuzlaştırma ve arıtma işleminden geçirilmesi gerekebilmektedir. Susuzlaştırma sistemlerinde akrilamit gibi organik maddelerin bulunması, çevre ve düzenleyici yasal kaygılarını artırmaktadır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, Clariant yüksek performanslı, mineral esaslı susuzlaştırma teknolojisine sahip, sadece piyasadan elde edilebilir bir çözüm geliştirdi. INVOQUETM sistemi; çevre dostu mineral bazlı bir prosesten yararlanmaktadır, akrilamit içermez veya akrilamit olarak ayrışmaz.


Clariant Hakkında:

Clariant, İsviçre’nin Bazel kenti yakınındaki Muttenz’de kurulu dünyanın önde gelen özel kimyasallar şirketidir. Şirket, 31 Aralık 2015 yılında toplam 17’213 işgücü istihdam etti. 2015 mali yılında, Clariant, devam eden işletmelerinde 5.807 milyar İsviçre Frangı satış kaydetti. Dört işletme alanında şirket raporları: Bakım Kimyasalları, Katalizör, Doğal Kaynaklar ve Plastik & Kaplama. Clariant’ın kurumsal stratejisi beş ilkeye dayalıdır: karlılığın artırılması, portföyün yeniden konumlandırılması, sürdürülebilirlikle değer katma, inovasyon ve Ar-Ge’nin canlandırılması ve büyümenin artırılması.

Detaylı bilgi için: www.clariant.com