Metropolis Antik Kenti’nde ARKEOLOJİK ARAŞTIRMALAR 2016 sezonu başlıyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izinleri ve katkıları yanında Sabancı Vakfı’nın destek verdiği Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliği ile 26 yıldır elde edilen bulgularla tarihin izini sürmeye devam ediyor.

MESEDER (Metropolis Sevenler Derneği) ve Torbalı Belediyesi’nin desteği ile yurt içi ve yurt dışındaki farklı üniversitelerden bilim insanlarının katıldığı uluslararası arkeoloji projesinin alan çalışmaları bu yıl da Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Serdar Aybek başkanlığında 25 Temmuz’da başlıyor.

Kazı, araştırma, koruma ve restorasyon faaliyetleri öncesinde bu yıl ilk kez yapılan “Metropolis Antik Kenti Çevresi Yüzey Araştırmalarıyla” kentin çevresindeki erken dönem kalıntılar ve yerleşim yerleri incelenmeye başlandı.

Metropolis Antik Kenti’nde bu yıl, 2015 kazılarında ortaya çıkarılmaya başlanan Helen mitolojisinin baş tanrısı Zeus için inşa edilmiş kült alanı üzerinde kazı çalışmalarına devam edilecek. Bu alanın doğal su kaynakları, kayalar ve ağaçlar gibi antik çağda kutsal görülen doğal zenginlikler içinde inşa edilmiş olmasının sebepleri araştırılacak. Zeus Krezimos kültünün Metropolis’teki diğer kültler ile olan ilişkisi araştırılacak.

Bugüne kadar Türkiye ve dünyada arkeoloji dünyasını heyecanlandıran birçok yeni buluntu ve eser gün yüzüne çıkarıldığını belirten Kazı Başkanı Doç.Dr. Serdar Aybek”Metropolis Antik Kenti’nde sürdürülen arkeolojik araştırma ve kazıların yeni sezon çalışmaları için sabırsızlanıyoruz. Yeni keşfedilen Zeus Krezimos kült alanı ve mimarisi üzerinde yapılacak çalışmalar bu yıl odak noktamız. Kazıların 26. yılında yeni tespitler yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Ayrıca, dünyada tek örnek konumunda olan bir kült merkezini, Metropolis’e özel nitelikleri ile araştırmaktan ve Anadolu arkeolojisine kazandırılmasına katkı sağlamaktan mutluk duyuyoruz.” dedi.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada,“İki bin yıl öncesinin toplumsal yaşamına yönelik ipuçlarını ortaya çıkartan kazı çalışmaları tarihin önemli bilgi boşluklarını dolduruyor. Anadolu ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Metropolis Antik Kenti geçtiğimiz yıl ziyarete açıldı. Bu yıl tarihi yapının başka alanlarının da gezi rotasına dahil edilmesi için çalışmalar devam edecek. Dünyanın erken dönem toplumsal mirasına ait Türkiye’deki bu değerli parçanın Vakfımız desteğiyle gün yüzüne çıkartılmasından mutluluk duyuyoruz. Sabancı Vakfı olarak Metropolis gibi ülkemiz ve dünya tarihi için son derece değerli yapıları ayağa kaldırmaya ve yaşatmaya her zaman gönüllüyüz.” dedi.

Serdar Aybek

Anadolu’nun en özgün yapılarından biri olan Roma Hamamı’nda sona yaklaşılıyor

2008 yılından bu yana kazı çalışmaları devam eden Roma Hamamı Palaestra Kompleksi’nin 2016 yılı kazı sezonu itibariyle tamamlanması planlanıyor. Sahip olduğu mozaik işçiliği ve zengin bezeme çeşitliliği ile Roma Dönemi mozaik sanatının tüm özelliklerini sergileyen yapı, ölçüleri ve mimari özellikleri bakımından Anadolu’nun en özgün yapılarından biri olma özelliği taşıyor. 2000 yıldır ayakta duran tuğla tonozlu galerilerinde kazı ve temizlik çalışmalarının tamamlanmasından sonra başlanacak olan restorasyon ve düzenleme projeleri ile yapının eksiksiz görülebileceği gezi rotalarının oluşturulması ve ardından ziyarete açılması hedefleniyor.

Metropolis’in Geç Dönem yapısı olan Orta Çağ Kalesi surlarında koruma, düzenleme ve aydınlatma projelerinin hazırlanması ve uygulanması çalışmaları 2016 sezonunda da devam edecek.

Bu yıl ayrıca kent dokusu içinde önemli bir yeri olan Stoa yapısında da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izni, Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu ve Avrupa Taş İşçiliği ve Oymacılığı Eğitim Merkezi (EFBZ) işbirliğiyle bir restorasyon projesi gerçekleştirilmesi planlanıyor.


Metropolis Hakkında:

1990’dan bu yana sürdürülen kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya çalışılan Metropolis Antik Kenti, İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında yer alıyor. Metropolis’in tarihi, kentin yakınlarındaki Geç Neolitik Çağı ilk yerleşim izlerinden Klasik Çağ’a, Helenistik Çağ’dan Roma ve Bizans dönemlerine, Beylikler ve Osmanlı tarihine kadar uzanıyor.

Bugüne kadar yapılan kazılar sonunda Helenistik Döneme ait Tiyatro, Bouleuterion (Meclis Binası), Stoa (Sütunlu Galeri) ile Roma İmparatorluğu Dönemi’nde inşa edilen iki hamam yapısı, hamam ve palaestra (Spor Alanı) kompleksi, Mozaikli Salon, Peristyl Ev, Dükkânlar, Genel Tuvalet, Sokaklar gibi antik kent dokusunu oluşturan yapılar ve mekânlar bulundu. Ayrıca bu mekânların kazı çalışmaları sırasında seramik, sikke, cam, mimari parçalar, figürler, heykeller, kemik ve fildişi eserler, pithos (depolama küpü) ve birçok maden eserden oluşan 11 binin üzerinde tarihi eser gün yüzüne çıkartıldı. Kazılarda elde edilen eserler, bugün İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat ile Selçuk Efes müzelerinde sergileniyor.