(KALE), MÜŞTERİ ODAKLI YAKLAŞIMINI TÜM BAYİ ÇALIŞANLARI İLE PAYLAŞTI

Hedef, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak

Yapı sektörünün lider firması Kaleseramik, Antalya’da düzenlenen ‘Bayi Çalışanları Toplantısı’nda, Türkiye’nin dört bir yanındaki Kale mağazalarında görev yapan bayi çalışanları ile buluştu. Kale Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı H. Derya Ercan, “Kale Ailesi olarak, çalışanlarımız ve müşterilerimizde uzun süreli güvene dayanan aidiyet duygusu oluşturmak, bizi yıllardır farklı kılan en önemli özelliğimizdir. Bu anlayışla hareket eden lider bir takımın oyuncuları olarak hedefimiz, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak ve kendimizi sürekli geliştirmektir” dedi.

Kaleseramik’in Türkiye’deki tüm bayilerini kapsayan, ‘Bayi Çalışanları Toplantısı’, Kale Yapı Ürünleri Grubu’nun yönetici ve çalışanlarının yanı sıra yaklaşık 350 bayi çalışanının katılımıyla, Antalya Bellis Deluxe Otel’de gerçekleşti. ‘Biz Kale’yiz Gelecek Biziz’ mottosuyla, 10-12 Mart tarihlerinde düzenlenen toplantılar boyunca, ‘Kaleseramik’in müşteri odaklı yaklaşımı’, ‘dijital mağazacılık’, ‘pazarlama stratejileri’, ‘tasarım trendleri’, ‘müşteri hizmetleri ve yetkili servisler yönetimi’ ile ‘lojistik yönetimi’ başlıklı konular bayi çalışanları ile paylaşıldı.

Kale’nin müşteriye dokunan elçileri
Türk seramik sektörünün kuruluşuna öncülük eden Kaleseramik’in, üretim ve satış kapasitesi ile Avrupa’da ilk 3, dünyada ise ilk 12 dev firmadan biri olduğunu vurgulayan Kale Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı H. Derya Ercan, “Bayi çalışanlarımız Kale’nin müşteriye dokunan en önemli elçileridir. Onlarla bir araya gelerek hem iletişimimizi geliştirdik, hem verimli bir toplantı ile hedeflerimizi paylaştık, hem de keyifli üç gün geçirdik. Yıllardır markamıza gönül veren arkadaşlarımızda, motivasyon ve aidiyetin pekiştiğine inanıyorum” dedi.

Uyumlu çalışma çok önemli
Kaleseramik’in, bu yıl inovatif ve tasarım odaklı ürünleri ile trendleri belirlemeye devam ettiğini vurgulayan H. Derya Ercan, “Her biri alanında öncü markalarımızla, farklı yaşam tarzlarına hitap eden ürünler ve hayatı kolaylaştıran işlevsel çözümler sunuyoruz. Tüm ürün ve hizmetlerin satışından gelen başarının arkasındaki en önemli faktörlerden biri olan bayi çalışanlarımızla, ortak hedeflerimiz doğrultusunda uyumlu bir şekilde ilerlemek çok önemli” diye konuştu.

Mağazalarımızda hayaller gerçek oluyor
Tüketiciyi tasarım oluşumunun içine katan dijital uygulamalar ile sektörde ilklere imza attıklarını belirten H. Derya Ercan, şöyle konuştu: “Tüketicilere banyosunu tasarlama olanağı veren ‘Kale 360’ uygulamasından sonra, sektörde ilk kez hayata geçirdiğimiz ‘sanal gerçeklik’ teknolojisi ‘Kale Vizyon’ ile tüketicinin hayalindeki banyoyu yaratmasını sağlıyoruz. ‘Kale Vizyon’ teknolojisini, kısa süre içinde tüm Kale mağazalarımızda müşterilerimizin kullanımına sunacağız. Bu uygulamalardan müşterilerimizin en iyi şekilde yararlanması konusunda da bayi çalışanlarımız önemli bir rol üstlenecek.”

Kaleseramik çatısı altında faaliyet gösteren Çanakkale Seramik, Kalebodur ve Kale markalarının hayata geçirdiği, seramikten vitrifiyeye, armatürden banyo mobilyası ve aksesuarına, akrilikten kabin ve tamamlayıcı ürünlere kadar tüm yeni ürün gruplarının sunumu da, toplantının öne çıkan konuları oldu.

Alanında uzman eğitim danışmanı Mehmet Özel’in ‘Satışın Şifreleri’ konulu sunumu da katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Bireysel gelişime katkı sağlayan eğitim çalışmalarının yanı sıra müşteri-hizmet odaklı skeçlerin yapıldığı etkinliklerle, tüm çalışanlar keyifli vakit geçirdi. Üç gün boyunca sadece iş odaklı değil, grup etkinlikleri ile eğlenceli bir şekilde devam devam eden organizasyonda, futbol ve dart turnuvasına katılım yüksek oldu. Ayrıca Perge Antik Kent ve Kurşunlu Şelalesi gezilerini de kapsayan Antalya turu ile sosyalleşen katılımcılar, iş hayatının stresinden uzaklaşma fırsatı buldu.