Satılıklar, kiralıkları ikiye katladı!

hurriyetemlak.com verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konut arayanların oranı kiralık konut arayanları neredeyse ikiye katladı. Öte yandan İstanbul özelinde son bir yıldaki fiyat artışlarına bakıldığında, satılıklardaki artışın kiralıklara göre iki kat daha yüksek olması dikkat çekiyor.

Türkiye’de son aylarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen gayrimenkul sektörü hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Öyle ki, TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Türkiye genelinde konut satışları 2016 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 oranında artarak, 101 bin 703 oldu. Peki ev arayan vatandaşın çoğu satın mı alacak yoksa kiralayacak mı?

hurriyetemlak.com üzerinden ev arayan kullanıcıların yüzde 64’ünün satılık konut aradığını açıklayan Hürriyet E-Business Pazarlama Koordinatörü Mustafa Kemal Temel, “Kullanıcıların yüzde 36’sı ise kiralık konut araması yapıyor” dedi. Fiyat artışlarındaki uçurumun da bunu ortaya koyduğunu ifade eden Temel, “Özellikle sektörün kalbinin attığı İstanbul’u göz önüne aldığımızda, son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 16 oranında artış gösterirken, kiralık konutlardaki artış oranının yüzde 8’de kaldığını görüyoruz” şeklinde konuştu. Kategori bazında yapılan incelemeye göre ise kullanıcıların yüzde 87’si konut, yüzde 5’i işyeri, yüzde 5’i arsa ve yüzde 3’ü anasayfa kategorilerini inceliyor.

BÜTÇEMİZ 200 BİN TL

Fiyat eğilimi araştırmasına göre hurriyetemlak.com‘dan konut arayanların çoğunun “200 bin TL” bütçe ayırdığını ortaya koyuyor. Vatandaş sırasıyla en fazla 200 bin TL, 300 bin TL, 250 bin TL, 150 bin TL ve 350 bin TL’lik ev arıyor. Kiralık kategorisinde ise en fazla 2 bin TL seçeneği işaretleniyor. Sırasıyla işaretlenen diğer seçenekler ise 1.500 TL, 1.000 TL, 3.000 TL ve 2. 500 TL. Oda sayısı eğilimi incelendiğinde ise arama yapanların çoğunun sırasıyla 3+1, 2+1, 1+1 ve üzeri konut seçeneklerine baktığı ortaya çıkıyor.

ZİYARETLERDEKİ ARTIŞ YÜZDE 40’I BULDU

Gayrimenkulün her dönem en güvenli yatırım aracı olduğuna ve konut ihtiyacının her geçen yıl artmasına dikkat çeken Temel, “hurriyetemlak.com‘da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ziyaretlerde yüzde 40’a varan artış yaşandı. Mobil uygulama indirme rakamlarımızda ise yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Android’de yüzde 21, iPhone’da yüzde 32’lik artış göze çarpıyor. Bu da kullanıcılarımızın masa başında ev arama alışkanlığının cep telefonlarına kaydığını gösteriyor.” dedi.