(Akçansa)’nın insan yönetimine ‘Altın Standart’

 

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa’nın insan odaklı yönetim kültürü ve çalışanına yaptığı yatırımlar, Investors In People – IIP tarafından ‘Altın Standart’ ile değerlendirildi.

İnsana değer veren ve insan kaynağı yönetimini sadece bir fonksiyonun işi olarak görmeyip, şirket olarak sahiplenen Akçansa, uluslararası insan yönetim ve gelişim standardı olan Investors In People’a (IIP) ilk başvurusunda ve ilk değerlendirme sonrasında Altın Standart almayı başardı.

Akçansa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Timur, bu başarıya ancak birbirine inanan ve ortak hedefe odaklanan ekiplerin ulaşabileceğine dikkat çekerek, “IIP, insan kaynağının gelişimine ve yönetimine yönelik tüm süreçlerin ve uygulamaların ne kadar doğru yapıldığına ve nasıl daha iyi yapılabileceğine odaklanan dünyadaki ‘insan odaklı’ tek kalite standardı. Çalışanına yatırım yapan bir şirket olarak ‘İnsanımız İçin Peşinizdeyiz’ sloganımızla IIP sürecini başlattık. Yerli ve yabancı değerlendiricilerin yaptığı süreç ve saha incelemeleri, gerek mavi yaka, gerekse beyaz yaka tüm çalışan gruplarımızdan 100’ü aşkın çalışan temsilcisi ile yapılan birebir görüşmeler sonrasında, IIP’nin en üst seviyesi olan Altın Standart ile değerlendirildik” diye konuştu.

İlk başvuru ve ilk değerlendirmede alınan altın sonuç!

Hakan Timur, aldıkları ödülün hem şirket hem de çalışanlar açısından büyük önem ve değer taşıdığını ifade ederek, “Bu standart ile ödüllendirilen sektörümüzde ilk, Türkiye’deki dördüncü, dünya genelinde ise % 7’lik dilimdeki organizasyonlardan biri olmak gurur verici. Ayrıca, bu standarda ilk başvurusunda ve ilk değerlendirme sonrasında layık görülen Türkiye’deki ilksanayi kuruluşuyuz. Bundan ötürü de çok mutluyuz. Bu başarı birbirine inanan, bir hedefe odaklandığında özveri ile her türlü zorluğu aşan, “Farkı Yaratan İnsanın İşini Sevmesidir” prensibiyle çalışan tüm Akçansa çalışanlarının başarısıdır.” dedi.

IIP Hakkında;

IP, 1991 yılından beri, dünyada 75 ülkede, 14.000’dan fazla organizasyonda ilgili kuruluşun insan kaynağı yönetimi konusunda uluslararası uygulamalara göre hangi noktada olduğunu kıyaslamak ve belgelemek amacıyla kullanılmakta olan “insan odaklı” tek kalite standardı.

Akçansa Hakkında; 

Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur. 

Çimento ve hazır beton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazır beton tesisinde “Betonsa” markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San.veTic.A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini “Agregasa” markası altında sürdürmektedir.

Akçansa; hem yurt içindeki müşterilerin hem de yurtdışındaki müşterilerin taleplerini karşılamak ve farklılıkların zor algılandığı bu sektörde fiyat unsurunun da ötesinde rekabet edebilmek amacıyla “üretim ve hizmette en kaliteli”olmayı hedeflemiştir.

Akçansa’nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir. 

Akçansa’nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır.