BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞINDAN (ŞİŞECAM) TOPLULUĞUNA İKİ AR-GE ÖDÜLÜ BİRDEN

 Cam sektörünün global oyuncusu Şişecam Topluluğu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iki önemli ödüle layık görüldü. Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi “Cam ve Cam Ürünler” ve “İletişim ve İşbirliği” alanlarında “En İyi Ar-Ge Merkezi” seçildi. 

Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, ödüllerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şişecam, bugünkü rekabet gücünü, geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine sahip olma yarışındaki yerini araştırma ve teknolojik geliştirme faaliyetlerine dayandırıyor. Bu değerli ödüller de Şişecam’ın Ar-Ge ve inovasyon alanındaki istikrarlı çalışmalarının bir sonucu” dedi.

13.11.2015 – Türkiye’de kurumsal Ar-Ge faaliyetlerinin öncülerinden olan Şişecam Topluluğu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iki önemli ödüle layık görüldü. Şişecam Topluluğu’nun 40 milyon TL’lik yatırımla Gebze-Çayırova’da geçen yıl faaliyet geçirdiği Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi, “Cam ve Cam Ürünler” ve “İletişim ve İşbirliği” alanlarında “En iyi Ar-Ge Merkezi” seçildi.

Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu iki değerli ödülle Ar-Ge ve inovasyon alanındaki liderliğini bir kez daha pekiştirdiğini dile getiren Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, “Şişecam Topluluğu, bugünkü rekabet gücünü, geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine sahip olma yarışındaki yerini araştırma ve teknolojik geliştirme faaliyetlerine dayandırıyor. 1976 yılından bu yana yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ile ülkemizde kurumsal Ar-Ge faaliyetlerinin öncülerinden olan Şişecam, aynı zamanda Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan şirketler arasında yer alıyor” dedi.

Alanında Türkiye’nin en büyük ve donanımlı Ar-Ge merkezi

Şişecam Topluluğu bünyesindeki Ar-Ge faaliyetlerinin lokomotifinin toplam 9 bin 400 metrekarekapalı alana ve ödüllü bir yeşil bina olma özelliğine de sahip olan Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şener Oktik, şöyle devam etti: “Temel araştırmalardan başlayarak laboratuvar ölçekli pilot üretim denemelerine kadar geniş bir yelpazede 27 ayrı uzmanlık laboratuvarıyla hizmet veren Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde 120 tam zamanlı araştırmacı görev yapıyor. Alanında Türkiye’nin en büyük ve donanımlı, dünyanın da sayılı Ar-Ge merkezleri arasında yer alan merkez, cam bilimi ve teknolojisi alanında geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine yön veriyor.”

Şişecam Topluluğu bünyesindeki Ar-Ge faaliyetlerinin Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında toplam 13 ‘Bölge Laboratuvarı’nda yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Oktik, yurt içi ve yurt dışında araştırma ve teknolojik geliştirme çalışmaları alanında 225 yetkin uzmanın görev aldığını da sözlerine ekledi.

Şişecam Topluluğu Hakkında

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu düzcamcam ev eşyasıcam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncudur.“Düzcam”“Cam Ev Eşyası”“Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar”olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır. 

Bugün dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü, cam ambalajda 4’üncü, düzcamda 5’inci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, Avrupa’nın 4’üncüdünyanın 10’uncu büyük soda üreticisiolmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.  Şişecam, 80 yıllık deneyimi, 21 bini aşkın çalışanı, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıylauluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

www.sisecam.com.tr