Melisa Özgür’ün İlk Kişisel Sergisi “432” (Decollage Art Space)te!

Melisa Özgür, Lotus, Tuval Üzeri Akrilik Teknik, 2023, Çap 120, Sanatçının İzniyle

Melisa Özgür’ün ilk kişisel sergisi “432”, renk ve enerji temalarına değinen eserleri ile 29 Kasım – 24 Aralık tarihleri arasında, Decollage Art Space’te sanatseverlerle buluşuyor.


“432”
Sergi

Sanatçı: Melisa Özgür
Tarih: 29 Kasım – 24 Aralık 2023
Yer: Decollage Art Space, Kadıköy / İstanbul


Her ışık renginin farklı bir enerjiye sahip olduğu düşüncesinden ilham alan Melisa Özgür, “432” sergisiyle bu doğal olgunun sanatındaki yansımalarını ziyaretçilere sunuyor. 432 Hz frekansının, bilinen 440 Hz’e göre daha sakinleştirici olduğuna inanılan mucizevi bir frekans olduğu düşüncesi serginin temasını belirliyor. Özgür, sanat ilhamını tuvale yansıtırken iç enerjinin dışa vurumunu çağdaş bir bakış açısıyla yorumluyor.

Melisa Özgür, Koi, Tuval Üzeri Akrilik Teknik, 2023, Çap 180, Sanatçının İzniyle

Decollage Art Space‘deki sergide, sanatçının “Çekim”, “Çekirdek” ve “Koi” gibi önceki serilerinin yanı sıra “Çekim” serisinde yer alan eserler topluluğu “Çakra” da yer alıyor. Yedi çakra enerji merkezi, fiziksel, duygusal ve ruhsal refahın farklı yönlerini simgeliyor. Her bir çakra enerji merkezi belirli bir renk ile ilişkilendiriliyor; bu renklerin, insanın duygusal ve fiziksel sağlığıyla derin bir bağlantıya sahip olduğuna inanılıyor. Sanatçı eserlerinde, bu çakra enerji merkezlerinin evrenin enerjisiyle uyumlu olan en üstteki menekşe rengine ulaşmasını hedefliyor. Özgür, tuval üzerinde kullandığı karışık teknik ile bu derin bağlantıyı dokular ve desenlerle eselerinde başarıyla yansıtıyor. Eserlerindeki renk ve dokularla sanatsal perspektif oluşturan sanatçı, kullandığı basit geometrik şekillerin sahip olduğu enerjiye odaklanıyor.