Cumhuriyet’in Mimarlığından Akademili Portreler VI: “Halit Femir”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün Cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle düzenlediği “Cumhuriyetin Mimarlığından Akademili Portreler” başlıklı toplantı dizisinin altıncısı Halit Femir’e ayrıldı.


“Cumhuriyetin Mimarlığından Akademili Portreler”
Toplantı Dizisi

Konuşmacılar: Güldehan Atay, Bilge Ekin İnan, Gürkan Okumuş
Moderatör: Nezih R. Aysel
Tarih:
17 Kasım 2023 Cuma | Saat: 14.00
Yer:
MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Halil Dikmen Konferans Salonu, Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. No:6, Beyoğlu/İstanbul


17 Kasım 2023, Cuma günü MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Halil Dikmen Konferans Salonu’nda saat 14.00’te başlayacak toplantıda; Güldehan AtayKonut Üretiminde Gündelik Olanın Dönüşümü: Şenesenevler Yapı Kooperatifi”, Bilge Ekin İnanAkademi’nin Unutulmuş Bir Değeri Halit Femir, Üretimleri ve Eğitimci Kimliği”, Gürkan Okumuş “Halit Femir Mimarlığını Bursa’daki Tasarımları Üzerinden Okumak” başlıklı konuşmalarıyla Femir’in eğitimci kimliğini ve mimarlık üretimini ele alacaklar. Toplantının moderatörlüğünü MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nezih R. Aysel üstleniyor.

Ayrıntılı bilgi: www.msgsu.edu.tr/


Güldehan Atay
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 2002 yılında lisans, MSGSÜ Bina Bilgisi Lisansüstü Programı’nda yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Doktora öğrenciliği sırasında Cenova Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Proje stüdyosunda araştırmacı olarak görev aldı. Atay, 2002 yılından bu yana MSGSÜ Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Bilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Mimari Proje ve Bina Bilgisi atölyelerinde yürütücülük yapmaktadır. Bina Bilgisi Lisansüstü Programında dersler vermektedir. Eğitim Yapıları, Konut, Kültürel Süreklilik, Katılımcı Modeller gibi konularda bilimsel çalışmalarına ve akademik faaliyetlerine devam etmektedir. 

Bilge Ekin İnan
1991 Ankara doğumlu olan Bilge Ekin İnan Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden 2016 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitiminin son yılları ve mezuniyeti sonrası Mimarlar Odası’nın düzenlediği Kent Düşleri Atölyeleri’nde yürütücü yardımcısı ve yürütücü olarak görev almıştır. Ayrıca Tasarım Atölyesi Kadıköy’deki yaz stajında bir ay atölye yürütücüsü olarak çalışmıştır. Haziran 2020 tarihinde İTÜ Mimarlık Tarihi Programında “Halit Femir’in (1910-1954) Hayatı ve Mimarlığı” isimli yüksek lisans tezini tamamlamıştır. 2020-21 Bahar Dönemi’nden beri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Mimarlık alanında doktora öğrencisidir. 

Gürkan Okumuş
Yüksek Mimar Gürkan Okumuş, lisans derecesini 2014-2019 yılları arasında, yüksek lisans derecesini ise 2019-2021 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden almıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimi esnasında birçok ulusal ve uluslararası sempozyum, yarışma, etkinlik ve organizasyona katılmıştır. Ayrıca çeşitli mimarlık dergilerinde makaleleri bulunmaktadır. Başlıca araştırma alanları arasında; Kamusal Alan ve Heykel, Kentsel Morfoloji, Doğal ve Kültürel Miras Alanlarının Korunması, Modern Mimari Mirasın Korunması yer almaktadır. 2021-2022 yılları arasında Mimarlar Odası merkez şubesinde, bir yılı aşkın süredir ise İstanbul Topkapı Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Okumuş, halen Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde doktora araştırmalarına devam etmektedir.