(İtalyan Kültür Merkezi)’nde Arkeoloji Sempozyumu: “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum”

İtalyan Kültür Merkezi’nin bu yıl 14.’sünü düzenlediği “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlıklı sempozyum, 17 – 18 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşecek.


“Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum”
Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı
Sempozyum

Tarih: 17 – 18 Kasım 2023
Yer: İtalyan Kültür Merkezi, Beyoğlu / İstanbul


Türkiye’deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeoloji misyonu, İtalyan Kültür Merkezi (İstanbul) tarafından düzenlenen “14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu”nda bir araya gelecek. Tarihi mirasa katkı sunmak için Türkiye’den kurumlarla iş birliği hâlinde çalışan İtalyalı ekiplerin kazıları, keşif süreçlerini, buluntuları ve hedeflerini anlatacakları “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlıklı sempozyum, 17-18 Kasım 2023 tarihlerinde Beyoğlu’nda bulunan İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun da katılımlarıyla gerçekleşecek sempozyumda, Türkiye’nin batısından doğusuna neredeyse tüm tarihi dönemleri kapsayacak şekilde sürdürülen kazılar hakkındaki bulgularını kamuoyuyla paylaşacak.

Fotoğraf: Maria Andaloro, Bizans Kapadokyası

İtalya ve Türkiye arasındaki kültürel diplomasi açısından öneme sahip olan “İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu”, bu yıl 14. kez Türkiye’de çalışmalarını sürdüren İtalyalı arkeologları ağırlamaya hazırlanıyor. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun girişimiyle ve Ankara İtalyan Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen sempozyum, Türkiyeli meslektaşlarıyla birlikte çalışan İtalyalı arkeologlara, sahada yürütülen kazı ve araştırmaların sonuçlarını karşılaştırma olanağı sağlıyor.

Prehistoryadan Bizans dönemine ve Hitit çağına kadar insanlık tarihinin en temel dönemleri üzerinde çalışmalar yürüten toplam 18 İtalyalı arkeoloji misyonu, Anadolu’daki arkeolojik kazılara katkılarda bulunuyor. Malatya-Arslantepe, Gaziantep-Karkamış, Yozgat-Uşaklı Höyük, Niğde-Kınık Höyük, Mersin-Yumuktepe, Kayseri-Kültepe, Mersin-Elaiussa, Denizli-Hierapolis gibi birçok önemli antik kentte çalışmalarını sürdüren ekipler, 17-18 Kasım 2023 tarihlerinde Beyoğlu’ndaki İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sempozyumda çalışmalarına dair yeni bulguları paylaşacak.

17 Kasım Cuma günü 09.30’da İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarıyla başlayacak olan sempozyum, iki gün boyunca Türkiye’nin ve İtalya’nın önemli üniversitelerinden akademisyenleri farklı konu başlıklarıyla ağırlayacak. Sempozyum, 18 Kasım Cumartesi akşamı 18.30’da, dönemin müzik aletlerinin yeniden üretilerek seslendirileceği ve eski uygarlıkların tarihinin şarkılar aracılığıyla yayıldığını anlatan Hitit müzikleri konseriyle sona erecek.

Konuşmaların İtalyanca ve Türkçe simultane tercümeyle gerçekleştirileceği “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlıklı 14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu’nda paylaşılan bulgular, ilerleyen günlerde kitap haline getirilecek.

Ayrıntılı bilgi için:

iicistanbul.esteri.it
facebook.com/iicistanbul
instagram.com/iicistanbul