[Seçki]: Artweeks@Akaretler’de Öne Çıkan Galeriler…

Şehri ve sanatı disiplinlerarası bir proje ile bir araya getiren Artweeks@Akaretler’in 8. edisyonu 16 Kasım’a kadar Akaretler Sıraevler’de sanatseverlerle buluşuyor.

Bilgili Sanat ve Semiha Kurtulmuş’un organizasyonu ile hayata geçirilen Artweeks@Akaretler, 2018 yılından beri çağdaş sanatçıların güncel eserlerine yer veriyor. Yılda iki kez gerçekleşen edisyon, şehir yaşantısını sanat ile bütünleştirerek sanata olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor.

2022 yılının Kasım ayında 7. edisyonu gerçekleşen projede, 13 farklı mekânda, 26 Galeri, 1 müze seçkisi, 2 sanat platformu, 550’yi aşkın sanat eseri ve 300’ün üzerinde sanatçı yer aldı. Organizasyonun bu yılki programına; 10’un üzerinde galeri, bağımsız sanatçılar ve koleksiyoner sergileri eşlik ediyor. Fuar dışı bir yaklaşım ile organize edilen Artweeks@Akaretler’in 8. edisyonunda dikkat çeken bazı galerileri sizler için derledik:

Anna Laudel, ArtWeeks Akaretler, 2023. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Anna Laudel

Anna Laudel Artweeks Akaretler’in yeni edisyonunda resim, fotoğraf, heykel, dijital enstalasyon ve dokuma dahil olmak üzere farklı tekniklerde üretilmiş disiplinlerarası bir seçkiyi bir araya getiriyor. Belkıs Balpınar, Lal Batman, Ramazan Can, Tuğçe Diri, Emin Mete Erdoğan, Hayal İncedoğan, Bilal Hakan Karakaya, Ekin Su Koç, Serkan Küçüközcü, Mehmet Sinan Kuran, Herbert Mehler, Ardan Özmenoğlu, Daniele Sigalot, Cem Sonel ve Sarp Kerem Yavuz’un eserleriyle Artweeks Akaretler’de yer alıyor.  

Anna Laudel’in seçkisi, Artweeks Akaretler A11 numaralı binanın 1. katında görülebilir.


Dirimart

Dirimart, kapsamlı bir sanatçı filmleri ve etkinlikler programıyla Artweeks Akaretler’in 8. edisyonuna katılıyor. Garibaldi (2011-12) ve KINO DER KUNST (2018) programlarından sonra üçüncü kez izleyiciyle buluşacak gösterimler, galerinin temsil ettiği sanatçıların video üretimlerine odaklanıyor.

Artweeks Akaretler’in 8. edisyonunda, :mentalKLINIK tarafından renkli endüstriyel malzemeler ve dijital tekniklerle yaratılan Hypercloud on Sky 2301 & 2302 başlıklı eserler, program süresince Akaretler No: 39’un caddeye bakan cephesine yönelik bir müdahale olarak öne çıkıyor.


Tayfun Erdoğmuş, 2023, İsimsiz, tuval üzerine kurutulmuş bitki, pirinç, bakır, gümüş yaprak, asit, kimyasal solüsyonlar ve akrilik 54×78 cm, Galeri Nev İstanbul.

Galeri Nev İstanbul

Haldun Dostoğlu tarafından İstanbul’da kurulan Galeri Nev İstanbul, otuz altı yılı aşkın süredir temsil ettiği ve düzenlediği sergilerle sanat dünyasında yer alıyor. Bu yıl Artweeks’in 8. edisyonuna da katılan galeri; Sevinç Altan, Serdar Arat, Mike Berg, Nermin Er, Tayfun Erdoğmuş, Ahmet Doğu İpek, Maro Michalakakos, Aras Seddigh ve Murat Morova’nın eserlerinden oluşan seçkisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Galeri Nev İstanbul, Artweeks’in 8. edisyonu kapsamında 16 Kasım’a kadar Akaretler Sıraevler No:11 zemin katta ziyaret edilebilir.


Martch Art Project

Disiplinlerarası bir bakış açısına odaklanan Martch Art Project, Antonio Cosentino, Burak Ata, Bence Magyarlaki, Merve Morkoç, Meltem Sarıkaya, Irmak Dönmez ve Sinem Dişli’nin eserlerini Artweeks@Akaretler kapsamında sergiliyor.

Martch Art Project’in Artweeks@Akaretler seçkisi, 37 No’lu binanın 2. katında görülebilir.


PİLEVNELİ

PİLEVNELİ; Refik Anadol, Banu Anka, Wim Delvoye, Ali Elmacı, Tim Kent, Daniel Knorr, Arik Levy, Lottermann & Fuentes, Julian Mayor, Mehmet & Kazım, Bjarne Melgaard, Frank Nitsche, Serkan Sarıer, Sucuk & Bratwurst, Ali Emir Tapan, Defne Tesal, Tarık Töre ve Yuşa Yalçıntaş’ın eserleri yer alıyor. PİLEVNELİ sunumu, geçtiğimiz edisyonlardan farklı olarak bu yıl Akaretler Sıraevler’de 41 numaralı binanın dört katına yayılıyor.

PİLEVNELİ’nin Artweeks@Akaretler sunumu Sıraevler No: 41’de izlenebilir.

 

Artweeks@Akaretler hakkında detaylı bilgi için bi_özet‘in ilgili haberleri incelenebilir:

Artweeks@Akaretler’in 8. Edisyonu Başlıyor!

[Seçki]: Artweeks@Akaretler’de Öne Çıkan Galeriler…


*Galeriler alfabetik olarak sıralanmıştır.