Handan Börüteçene’nin “Üç İç Denizin Ülkesi” Sergisi (Salt Beyoğlu)nda!

Handan Börüteçene’nin 5. Yeni Eğilimler Sergisi’ndeki (Mimar Sinan Üniversitesi) Kır/Gör Enstalasyonu, 1985. Sanatçının izniyle.

Salt Beyoğlu, kırk yılı aşkın süredir arkeoloji, tarih ve doğa odağında üreten Handan Börüteçene’nin “Üç İç Denizin Ülkesi” isimli sergisine 7 Kasım’dan itibaren ev sahipliği yapıyor. Sergi ismini, sanatçının taşı toprağı ve mavilikleri kadar kültür mirası ile mitlerinden ilham aldığı bir coğrafyaya işaret ediyor: Anadolu ve Trakya.


“Üç İç Denizin Ülkesi”
Sergi

Sanatçı: Handan Börüteçene
Tarih: 7 Kasım 2023 – 14 Nisan 2024
Yer: Salt, Beyoğlu / İstanbul


“Üç İç Denizin Ülkesi”, Handan Börüteçene‘nin mezuniyet projesi için yaptığı erken dönem işlerinden ödüllü enstalasyonu “Kır/Gör”e (1985), 1987’de Urart Sanat Galerisi’nde gösterdiği terracotta serilerinden İstanbul’un kamuya açık mekânlarına yerleştirilen büyük ölçekli heykellerine birçok eseri gündeme getiriyor. Bellek yitimine meydan okuyan bir sanat pratiğinin izini süren sergi, sanatçının tutkularını, işlediği temaları, peşini ısrarla bırakmadığı meseleleri ve üretimindeki yeni açılımları bütünlüklü şekilde keşfetmeye olanak veriyor.

Salt’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından programlanan “Üç İç Denizin Ülkesi”, 14 Nisan 2024 tarihlerine kadar Salt Beyoğlu’nda yer alacak. Sergiye eşlik edecek kamu programları saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanallarında duyurulacak.