“Hafıza Konuşmaları” Serisi 28 Ekim’de (Beykoz Kundura)’da Başlıyor!

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kutlamalarına eşlik edecek ve Sümerbank’ın 90. yılını kutlayacak “Hafıza Konuşmaları” adlı etkinlik serisinin ilk oturumu, 28 Ekim’de Beykoz Kundura’da başlıyor.


Hafıza Konuşmaları Serisi I:
“Sümerbank: 90 Yıl Emeğin İzinde”
Etkinlik

Açılış: S. Buse Yıldırım
Konuşmacılar:
Aslı Odman, Hakan Koçak, Murat Koraltürk
Tarih:
28 Ekim 2023 | Saat: 16.00 – 18.00
Yer: Beykoz Kundura, Beykoz / İstanbul
Katılım:
Ücretsiz, Randevu Gerekli


Beykoz Kundura’nın çatısı altında 2015’te kurulan Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma, Sümerbank’ın 90. yılını “Hafıza Konuşmaları” adlı etkinlik serisi ile kutluyor. 1933 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinin önemli simgelerinden birine dönüşen Sümerbank’ın mottolarından “Her Şeyi Daha İyi Başaracağız” sloganıyla yola çıkan konuşma serisi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yürütülen kurumsallaşma ve fabrikalaşma faaliyetlerine odaklanıyor. Dört ay boyunca farklı başlıklar ve konuşmacılarla gerçekleşecek “Hafıza Konuşmaları”; erken Cumhuriyet dönemi iktisadi çalışmaları, devlet kurumları ve fabrikaları, emek tarihi, yerli üretim çalışmaları gibi konuları, alanında uzman isimlerle tartışmaya açacak ve 90 yıllık hafızayı bugünden okumaya çalışacak.

Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kutlamalarına da eşlik edecek serinin ilk oturumu, “Emek” temasından yola çıkarak hazırlanan “Sümerbank: 90 Yıl Emeğin İzinde” başlığı altında 28 Ekim Cumartesi günü saat 16.00’da yapılacak. Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın kurucusu S. Buse Yıldırım’ın konuşmasıyla başlayacak etkinlik, Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan fabrikalar, Sümerbank’ın kuruluş misyonu ve faaliyetleri ve erken dönem Sümerbank emekçilerine odaklanacak. Etkinliğe, sosyal bilimci ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Aslı Odman, sosyolog, akademisyen ve yazar Dr. Hakan Koçak ve Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Koraltürk konuşmacı olarak katılacak.


“Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya”
Sergi

Tarih: Cuma, Cumartesi, Pazar
Saat: 14.00 – 18.00
Yer: Beykoz Kundura, Beykoz / İstanbul
Katılım: Ücretsiz, Randevu Gerekli


Etkinlik kapsamında aynı gün saat 14.00’da, Sümerbank Fabrikası’nın emektârları eşliğinde yapılacak rehberli sergi turu da gerçekleşecek. Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın düzenlediği “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, Fabrika’nın yaşayan hafızalarının rehberliğinde gezilecek.

Sınırlı sayıda katılıma açık olacak etkinlik için rezervasyon beykozkundura.com adresinden ücretsiz yapılabilir.