(Ferda Art Platform)’da Yeni Sergi: ”Funk Your Funk”

Jakup Ferri’nin ”Funk Your Funk” isimli sergisi, 13 Eylül – 14 Ekim 2023 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının son dönem üretimlerinden oluşan sergide; 59. Venedik Bienali Kosova Pavyonu, Manifesta 14 ve Kuntsmuseum Luzern’da gösterilmiş eserleri yer alıyor.


”Funk Your Funk”
Sergi

Sanatçı: Jakup Ferri
Tarih: 13 Eylül – 14 Ekim 2023
Yer: Ferda Art Platform, Teşvikiye, Şişli / İstanbul


Çalışmalarına ve yaşamına Kosova ve Amsterdam’da devam eden Jakup Ferri, 9. İstanbul Bienali’nde de gösterilen video eserleri ile tanınsa da son dönem üretimlerinde tekstil ve dokuma işleri ile ön plana çıkıyor. Gündelik hayattan sahneleri şölensel ve masalsı bir üslupla yorumlayan sanatçının eserlerinde özellikle müzik, dans ve spor gibi temalar göze çarpıyor. Sanatçı eserlerinde bir dansçının ya da jimnastikçinin beden hareketlerini, havuz başında eğlenen insanların çeşitli hallerini, aile ve arkadaşlarla toplanılmış bir günü ya da hayvanlar, dünya dışı yaratıklar ve insanlar arasında neşeli bir ilişkiyi tasvir eden sahneleri detaylı çizimlerle kurguluyor.

Funk Your Funk, 2021 – 2023

Çizimlerinde lineer bir perspektif yerine çoklu bir perspektif kullanan sanatçının oluştuğu sahnelerdeki karakterler her çizgisinde Ferri’nin özgün dilini aynı şekilde yansıtan bir evren yaratıyor. Sanatçının eskiz defterinde doğan bu hikâyeler dokuma ve nakış işlerinde iş birliği yaptığı Arnavut kadın zanaatkârların ellerinde hayat buluyor. Sergide sanatçının tekstil ve nakış işlerinin yanı sıra tuval üzerine yağlı boya ve el dokuması halı eserleri de yer alıyor.