(Bodrum Mimarlık Kitaplığı) 11 Eylül’de Mete Tapan’ı Ağırlıyor!

Poster: Mete Tapan

Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü, saat 19.00’da Mete Tapan’ın “Öğretim ve Kent Yönetimi Ortamında Mimarlık Çabası” sunumuna ev sahipliği yapıyor.


“Öğretim ve Kent Yönetimi Ortamında Mimarlık Çabası”
Etkinlik

Konuşmacı: Mete Tapan
Tarih: 11 Eylül 2023 | Saat: 19.00
Yer: Bodrum Mimarlık Kitaplığı, Bodrum / Muğla


1940 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Mete Tapan, Karaköy’de bulunan Avusturya Sankt Georg Lisesi’nden sonra 1967 yılında Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1969 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi III. Bina Bilgisi Kürsüsünde asistan olarak akademik yaşamına başladı. Doktora eğitimini 1973 yılında tamamlayan Tapan, 1978 yılında Doçent, 1988 yılında Profesör unvanlarını aldı. 2006 yılında emekli olana kadar, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı Başkanlığı, Yapı Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2014 yılında, çalışmalarından dolayı, Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi. T.C. İstanbul AREL Üniversitesi Mimarlık Bölümü kurucu öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mete Tapan, 2016-2019 yılları arasında İstanbul AREL Üniversitesi Fen Bİlimleri Enstitüsü müdürlüğü görevini yürüttü. Halen aynı kurumda öğretim üyesi olarak çalışma hayatını sürdürüyor.

Meslek Hayatı boyunca, uluslararası hakemlikler, Trabzon Merkez Bankası Şubesi, Trabzon Tekel fabrikası dönüşüm ve Bursa Kültür Parkı mimari projeleri yarışmalarında jüri üyeliği, TÜBİTAK Yapı Araştırmaları Enstitüsü’nde hakemlik ve İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bilirkişilik gibi birçok görevi yerine getirdi.

Akademik Kariyerinin yanı sıra, Prof. Dr. Mete Tapan, 1979-2006 yılları arasında T.C. Kültür Turizm Bakanlığı Tabiat ve Kültür Varlıları Yüksek Kurulunda ve çeşitli bölge koruma kurullarında üyelik ve başkanlık görevi yaptı. Yüksek kurul başkanlığından kendi isteği ile ayrıldı. Adana, İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde danışmanlık ve yine İstanbul Belediyesi’nde 1991-1994 arası Genel Sekreterlik görevini yerine getirdi. 2005-2012 arası Yapı Kredi-Koray Gayrimenkul şirketi yönetim kurulunda yer aldı. Ayrıca, OYAK, Ekinciler, Koray, İdil ve Almanya’da Dyckerhofmann şirketleri ve Büyükşehir Yapı Kooperatifi’nde danışmanlık görevi yaptı.

Bodrum Mimarlık Kitaplığı hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesiInstagram ve YouTube sayfaları ziyaret edilebilir.