(Decollage Art Space)’te Bâlâ Uyguner’in “Onun” Sergisi…

Bâlâ Uyguner’in ilk kişisel sergisi “Onun”, 17 Eylül’e kadar Decollage Art Space’te sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının tuval üzerine yağlı boya kullanarak oluşturduğu sergideki fotogerçekçi portreler ve kadın-erkek ilişkilerini ele aldığı heykeller; Türkiye’deki kadınların konumunu, ilişkilerini, kadınlar üzerinde kurulan baskıyı irdeliyor.


“Onun”
Sergi

Sanatçı: Bâlâ Uyguner
Tarih: 22 Ağustos – 17 Eylül 2023
Yer: Decollage Art Space, Kadıköy / İstanbul


Bâlâ Uyguner’in ilk kişisel sergisi “Onun”, Türkiye’de ve tüm dünyada kadınlık mefhumuna dair yeni kapılar açarak, kadınların hikâyesini, kadınlık deneyimini paylaşan bir sanatçının elinden çıkan eserler aracılığıyla dinlememizi sağlıyor. “Onun”, doğduğu andan itibaren başkasının varlığıyla, diğerlerinin bakışıyla konumlanmak zorunda kalanların hikâyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Saldırgan erkekliğin kadın bedeni üzerinde iddia ettiği hak, yoksunlaştırdığı cinsel özgürlük ve yok saydığı toplum içinde var olma hakkı sergideki eserlerin bütününde gözler önüne seriliyor. Eserlerin genelinde, duyguların tamamını göğüsleyen gözler, erkekliğin sahiplenme iddiasını işaret ediyor: Onun kızı, onun kardeşi, onun karısı, onun kuzeni olarak, hep başka bir erkek üzerinden tanımlanan kadınlık mefhumunu ortaya çıkarıyor.