[Kitap]: “Türkiye’de Sanatın Tarihi: Müze”

Esra Aliçavuşoğlu ve Ayşe H. Köksal’ın derlediği “Türkiye’de Sanatın Tarihi: Müze” adlı serinin ilk kitabı “Müze”, Can Yayınları Tellekt Serisi’nden çıktı.


“Türkiye’de Sanatın Tarihi: Müze”
Kitap

Yazar: Kolektif
Derleyen:
Ayşe H. Köksal, Esra Aliçavuşoğlu
Yayınevi: Tellekt
Yayın Tarihi: Ağustos 2023
Sayfa Sayısı: 360
Boyut: 13,5 x 20 cm
Dil: Türkçe


Kitap Tanıtım Metninden:

“Türkiye’de sanatın tarihi ve yazımı belirli alanlara odaklanmış, birbiriyle bütünleşmeyen ve konuşmayan alanlara sıkışmıştır. Tartışmaların ve bunlara dayanan çapraz okumaların bulunduğu kapsamlı ve bütünlüklü bir sanat tarihi yazımı önerisi olarak düşünülen Türkiye’de Sanatın Tarihi dizisi, Türkiye’de sanatı şekillendiren ve sanatın kurumsallaşması tartışmasına temel olan konularıyla çok görüşlü bir sanat tarihi yazımına katkıda bulunacaktır.

Dizinin ilk kitabı olan Müze, bu kapsamda, sanat müzesine dair teorik ve eleştirel bakış açılarını farklı bağlamlarda tarihsel bir çerçevede tartışıyor. Kitap, sadece profesyonellere değil, amatörlere, sanatı yatırım aracı olarak gören ve bilgi sahibi olmak isteyen koleksiyonerlere, sanatın iletişim gücünü keşfetmiş sponsor ve kurumlara, sayısı giderek artan müze ve müze çalışanlarına, özetle çok geniş bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlıyor.”