(Daikin Türkiye)’den İklim Okuryazarlığını Artırmaya Yönelik Projeler…

Daikin, iklim okuryazarlığını çocuk yaştan itibaren artırmak adına “Temiz Hava Elçileri” projesinin yanı sıra mesleki okullarda açtığı iklimlendirme laboratuvarları ve sektörün bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunduğu “Uzman Günleri” buluşmaları ile her yaş grubunun “iklim okuryazarlığı” kavramına erişmesi için çalışmalar düzenliyor.

Ürün ve hizmetlerinde sürdürülebilirliği merkezine alan Daikin Türkiye, hayata geçirdiği projelerle de, her nesilden bireyi bilgilendirerek iklim ve çevre konularında farkındalığı artırmayı amaçlıyor. İklim okuryazarlığı konusunda en önemli parçanın çocuklar ve onların bu konudaki eğitimi olduğuna inanan Daikin Türkiye, hayata geçirdiği “Temiz Hava Elçileri Projesi” ile 2017 yılından beri çocukların temiz hava ve iklim değişikliği bilinci hakkındaki farkındalıklarının artırılması için çaba gösteriyor, 5 – 12 yaş arasındaki çocukların bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlamayı amaçlıyor  Aynı zamanda köy okullarında açılan temiz hava sınıflarına Daikin hava temizleme cihazı ile temiz hava sağlanıyor ve çocukların rahat edebileceği şekilde donatılıyor. Bu sınıflarda çocuklara temiz havanın önemi ve temiz çevrenin nasıl oluştuğu uzmanlar tarafından eğlenceli bir anlatımla aktarılıyor. Bugüne kadar Türkiye geneline yayılmış 18 Temiz Hava Sınıfı açan Daikin Türkiye’nin hedefi, çevreye sahip çıkacak “Temiz Hava Elçileri”nin sayısını 2025 yılında 3 bine çıkartmak.

Daikin, 2050 yılına kadar tüm faaliyetlerinde, sattığı ürün ve çözümlerinde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirmeyi hedefliyor. Daikin, F25 adı verilen 2025 yılı hedefleri doğrultusunda oluşturduğu stratejileri ise “Küresel çevresel sorunların çözümlerine ürün ve hizmetleri ile liderlik eden iklimlendirme markası olmak ve karbon nötr şirket haline gelmek” olarak özetliyor.

Celal Bayar Üniversitesi

Daikin İklim Laboratuvarları ile Liseden Üniversiteye Eğitim
Daikin, gençlerin eğitimine katkıda bulunmak, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmak amacıyla mesleki eğitim veren okullara da destek veriyor. Bu amaçla ilk olarak 2017 yılında Pendik İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir iklimlendirme laboratuvarı kuran Daikin Türkiye, 2019 yılında da Aliağa Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir iklim laboratuvarı kurdu. Meslek ve Anadolu liselerinin yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde de 2022 yılında bir iklimlendirme laboratuvarı kuran Daikin Türkiye, her yaş grubundan öğrencinin iklimlendirme sektöründeki mesleki yetkinliklerini son teknolojileri deneyimleyerek geliştirmesini ve aynı zamanda iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

“Uzman Günleri” ile Sektör Paydaşları Bilgilendiriliyor
Daikin Türkiye, iklimlendirme sektöründeki paydaşları bir araya getiren, sektörü bilgilendiren, gelişmeleri paylaşan ve yeni teknolojileri tartışan “Uzman Günleri” etkinliği düzenliyor. İlki 2016 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen etkinlik, alanında uzman isimlerin katılımcıları bilgilendirdiği buluşmalar ile yeni teknolojiler, sürdürülebilirlik, yeşil bina ve iklimlendirme gibi konularda farkındalığın artmasına ve sektörde bilgi alışverişine katkı sağlamayı amaçlıyor.

“Daikin İklimlendirme Sözlüğü” ile Kavramlar Temelden Aktarılıyor
Sürdürülebilirlik ve iklim farkındalığı konularında herkese ulaşmayı önemseyen Daikin Türkiye, sosyal medyada Nisan ayında hayata geçirdiği “Daikin İklimlendirme Sözlüğü” ile karbon ayak izi, sürdürülebilirlik gibi kavramlar konusunda temelden bilgi aktarmayı amaçlıyor. Sosyal medya aracılığı ile herkesin duyduğu ancak anlam karmaşası yaşadığı kavramları genel bir kitleye aktararak, iklim değişikliği konusunda kamuoyu bilinci yaratmayı amaçlıyor.