(Pilot Galeri)’de Yeni Sergi: “Yüz Yüze”

Sadri Alışık

Pilot Galeri, M.K. Perker’in “Yüz Yüze” başlıklı galerideki ikinci kişisel sergisine, 14 Eylül – 4 Kasım 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.


“Yüz Yüze”
Sergi

Sanatçı: M.K. Perker
Tarih: 14 Eylül – 4 Kasım 2023
Yer: Pilot Galeri, Beyoğlu / İstanbul


İlhamını yüzlerden alan “Yüz Yüze” sergisinde, uluslararası çizgi dünyasının önemli aktörlerinden biri olan M.K. Perker, tarihi en az 5.000 yıl öncesine uzanan bir sanat formu olan portreyi, kendine özgü yaklaşımıyla yorumluyor. Kimi tanıdık, kimi kurgusal bu portreler, zamanın kaydını tutarken, yüzün ardındaki bilginin peşine düşüyor. Sergi, pek çoğu popüler kültürün bir parçası olan yüzlerin izleyicideki etkisini değerlendirmeye kapı açıyor.

Sergi Tanıtım Metninden:

“Bir portrenin derinliği, sahibinin kimliğini taşıyan detaylarda gizlidir. Alışılmış bir simanın portresine baktığımızda, o kişinin dünyasına bir pencere aralarız. Eğer bu yüz kendi alanında nam salmış birine aitse, bu kez hikaye katmanlanır; başka karakterler ve çağrışımlar dahil olur. Frida Kahlo’nun portresine baktığımızda Diego Rivera’nın izleri belirir. Antoine de Saint-Exupéry’nin yüzüne bakarsak, Küçük Prens’in masalsı dünyasından bir kesit görürüz. Can Yücel’in portresi ise bize Kuzguncuk’un sokaklarını hatırlatır. Kişinin ayırt ediciliğini sağlayan yüzündeki her bir özgün çizgi o kişi hakkında konuşur ve biz dikkat etmeye başladığımızda odayı dolduran bilinmezliğe dair sis katmanı aralanır; bu portreler kısa öyküler haline gelirler.

Perker’in 30 yılı aşkın süredir ürettiği çalışmaları, geçmiş ile bugünü bir araya getirerek, hayal gücünün sınırlarını zorladığı benzersiz bir açık alan oluşturur. Kendine özgü yaklaşımı, çeşitli disiplinlerden ilham alarak oluşturduğu çalışmalarıyla Perker, hem eğlenceli hem de düşündürücü bir popüler kültür mozaiği sunar. Geniş bir alandan ilham aldığı çalışmalarıyla Perker, popüler kültürün çeşitli yönlerine dokunur, eserlerinde geleneksel çizer pratiğini çağdaş anlatım ile harmanlayarak pratiğine yeni bir soluk kazandırır. Perker’in çalışmaları, izleyicilere hem tanıdık hem de yenilikçi bir deneyim sunar, bu sayede sanatın sınırlarını genişletir ve izleyicileri hayal gücünün derinliklerine çeker.

Perker, sergisindeki eserlerle ilgili; ‘Siyah beyaz ile çalışmak hep yanlış anlaşılır, sanki iki renk ile çalışılıyor gibi algılanır. Sonuçta iki renk vardır ama siyah beyaz ile çalışırken aslında tek bir renk, yani siyah kullanılır. Beyaz zaten oradadır. Bazen beyaz yok edilir, bazen de çapraz taramalar kullanılarak beyaz ile siyah karşılıklı ödün verir ve örüntüler oluşur. Ben biraz heykele benzetiyorum bunu. İki boyut, renk kabul edilmeyen bir rengin dahliyle üç boyuta dönüşür. Resim tamamlandığında sadece siyah kullanılarak rengarenk bir dünya ortaya çıkar.’

M.K Perker, yaklaşık 30 yıldır, kağıt üzerine mürekkep kullanarak yarattığı eserlerle kendine özgü bir dünya inşa etti. Bu eserler bazen mistik bir hava taşıdı, bazen masalsı bir atmosferi yansıttı. Tezatlıkları ustalıkla dengeleyerek, tekinsiz ve merak uyandıran anlatımlar yarattı. Geliştirdiği özgün tekniği, yıllar içinde olgunlaşarak daha da derinleşti.”