“We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054” (Performistanbul)da!

Room 303, 2021 Meat Space Exhibition @Koppel Project Hive

Naz Balkaya ve Emily Demetriou’dan oluşan sanatçı ikilisi Panicattack Duo’nun “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054” adlı sergi ve performans serisi, 15 Eylül’den itibaren Performistanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.


“We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054”
Sergi & Performans 

Sanatçılar: Panicattack Duo (Naz Balkaya, Emily Demetrio)
Küratörler: Simge Burhanoğlu, Azra İşmen
Tarih: 15 Eylül – 30 Aralık 2023
Yer: Performistanbul, Beyoğlu / İstanbul


Feminen bilginin ve dışlanmış pratiklerin yolunu arayan ve sorunlarının çözümünün bu olduğuna inanan Naz Balkaya ve Emily Demetrio ikilisinin pandemiden sonra yaptığı ve sunduğu ilk çalışma serisi olan “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054”, Performistanbul‘un üç katına yayılıyor. Performistanbul küratörlüğünde (Simge Burhanoğlu, Azra İşmen) düzenlenen “We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054” kapsamında sunulacak canlı performansların yanı sıra, resim, heykel, çeşitli karışık medya işleri ile video ve sesten oluşan bir yerleştirme bulunuyor.

Performanslarla canlanan yerleştirmenin tamamı, ikilinin sanat kariyerleri boyunca yaptıkları kurgusal çalışmaları kronolojik olarak sergilerken aynı zamanda dönemin politik ve tarihi olaylarını da gözler önüne seriyor. Yerleştirme dahilinde performans sergileyecek olan sanatçılar, izleyicileri 2021’den 2054’e uzanan yolculuğa çıkaran bir hikâyeyi takip ederek, hayal ettikleri geleceğe dair sürükleyici bir distopik deneyim yaratmayı umuyor.

Hikâye, iklim yıkımını, ekstrem sağ ve ataerkil politikaları anlatırken bu anlatı içinde onları yönlendiren bir ses çalışması aracılığıyla izleyiciye sunuluyor. Seyirciler enstalasyonu kat kat deneyimleme imkânı buluyor; her katta farklı bir on yıla ait durum ve olaylar gözler önüne seriliyor. Buna paralel olarak ziyaretçiler, ikilinin akıl sağlıklarını korumak ve bu dünyada hayatta kalmak için benimsedikleri süreci gözlemleyebiliyor.

“We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054”, 30 Aralık 2023 tarihine kadar Performistanbul‘da görülebilir.