“Upcycle İstanbul Art and Design Festival” 16 – 17 Eylül’de (Müze Gazhane)de!

Sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul’un düzenlediği “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”inin ikincisi, 16 – 17 Eylül 2023 tarihlerinde Müze Gazhane’de gerçekleşecek. İleri dönüşümü odağına alan ve sanatın dönüştürücü gücünden faydalanarak kaynakların verimli kullanımı ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan festivalde, bu yıl tüketim alışkanlıkları sorgulanacak.


“Upcycle İstanbul Art and Design Festivali”

Tarih: 16 – 17 Eylül 2023
Yer: Müze Gazhane, Kadıköy / İstanbul


“Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul; ileri dönüşüm ve kaynakların verimli kullanımı konusunda bilinç oluşturmak, atıkların değerlendirilerek tekrar kullanıma kazandırılabileceğini sanat ve tasarım aracılığıyla göstermek ve her türlü dönüşümün sürdürülebilir çevresel faydalarına dikkat çekmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ destekleriyle “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”in ikincisini 16 Eylül Temizlik Günü ve 17 Eylül tarihlerinde düzenliyor.

İleri dönüşüm hareketinden ilham alınarak tasarlanan Müze Gazhane’de gerçekleşecek olan “Upcycle İstanbul Art and Design Festivali”, bu sene “sorumlu tüketim” kavramını sahipleniyor. Tüketim alışkanlıklarının kaynakları sınırlı olan dünyada yarattığı etkiyi fark ettirmeyi amaçlayan festivalde; çevre konularını kendine mesele edinmiş sanatçıların ve tasarımcıların eserleri, kısa film ve belgesel gösterimleri, paneller, söyleşiler dinletiler ve atölyeler yer alacak. Sanatın dönüştürücü gücüne inanan “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”, herkesi tüketim alışkanlıklarının yarattığı çevresel etkiyi birlikte sorgulamaya çağırıyor.

Erkan Doğanay’ın sanat danışmanlığında, Murat Sefa Dinç’in sergi koordinatörlüğünde hazırlanan “Upcycle İstanbul Art and Design Sergisi” kapsamında Alper Aydın, Oğul Öztunç, Eylem Pala, Gülnur Özdağlar, Mehmet Kavukçu, Varol Topaç , Asaf Erdemli, Cem Erdemli, Feramis Solak, Çiğdem Sarıçiçek, Taner Alakuş, Yasemin Akyol, Ömer Aktaş, Özge Biçer gibi sanatçıların ileri dönüşüm kavramından ilham alarak atıklardan dönüştürdüğü sanat yerleştirmeleri sanatseverlerle buluşurken, atıklara ikinci şans vererek onları dekoratif ürünlere dönüştüren Ali Semiz, Nuray Lüküs gibi tasarımcıların yaratımlarına da yer verilecek. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü, Yeditepe Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri de tasarımlarıyla festivale katılacak.

Müze Gazhane’nin Q Deck alanında konumlanacak olan “Upcycle İstanbul Sahnesi”, festival katılımcılarını söyleşiler, dinletiler, kısa film ve belgesel gösterimleri gibi etkinliklerle buluşturacak. Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı platformlarından PlumeMag ortaklığıyla gerçekleşecek “Upcycle İstanbul Talks”un da yer alacağı sahne, konunun uzmanlarını festival izleyicisiyle bir araya getirecek. “Temizlemek mi Kirletmemek mi?”, “Genç Görüş ve Birlikte İyiye Dönüş”, “Doğayı Sanatla Anlamak” gibi başlıklarda gerçekleşecek olan söyleşiler, kaynakları verimli kullanan, sıfır atık prensibini benimseyen ve doğaya saygılı bir topluma dönüşmek için ilham olmayı amaçlıyor.

Yapımcılığını üstlendiği filmlerle Altın Palmiye ve Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı gibi ödüllere layık gösterilen, Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmeni Zeynep Atakan’ın seçkisiyle hazırlanan iklim krizini konu alan kısa film gösterimlerinin de yer alacağı “Upcycle İstanbul Sahnesi”, aynı zamanda müzik performanslarına da sahne olacak.

Doğayla iç içe geçmiş sürdürülebilir işler üreten yüzlerce tasarımcıyı ve üreticiyi platformunda bulunduran Local Makers, festivalin bazaar bölümündeki çözüm ortağı olmaya devam ediyor. “Upcycle Bazaar” alanında bu yıl ekolojk ve sosyal adaleti gözeten Good4Trust üreticileri de yer alacak. Daha iyi bir dünya için dayanışmanın ve kolektif hareketin gücüne inanan “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”, afet bölgesindeki üreticilere çağrı yaparak bazaar alanında depremzede üreticiler için özel bir alan ayırmayı planlıyor.

Bazaar alanında Tetra Pak’ın desteğiyle sıkıştırılmış karton içecek atıklarının geri dönüşümüyle oluşan malzemeden üretilen ve ilk defa geçen seneki festivalde kullanılan stantlar, elden geçirilerek bu yıl da kullanılacak. Ayrıca afet bölgelerindeki tuvalet, duş, giyinme soyunma ihtiyaçlarına acil çözüm olarak Tetra Pak’ın geri dönüşüm malzemesiyle Oğul Öztunç tarafından tasarlanan kabin de festivalde sergilenecek.

Ayrıntılı bilgi ve etkinlik takvimi için: upcycleistanbul.com


Upcycle İstanbul Platformu
Upcycle İstanbul, sanatın iyileştirici gücünden faydalanarak ileri dönüşüm konusunda farkındalık yaratan, çevreye, doğaya, insana saygılı topluluklarla beraber hareket eden, sürdürülebilir sosyal etkisi olan bir platformdur. Pazarlama iletişimi, etkinlik yönetimi ve kültür sanat alanlarında 30 yıllık tecrübesini toplum yararına değerlendirmek isteyen Arzu Özarı Semiz (Keçi Events) tarafından 2021 yılında kurulmuştur. Upcycle İstanbul Platformu, ileri dönüşümü odağına alarak bireylerde kaynakları verimli kullanma ve sürdürülebilirlik bilinci oluşturmaya yönelik interaktif sanat ve tasarım içerikleri üretir. Bu konulara hassasiyeti olan tüm bireyleri, toplulukları, kurumları, kamuyu, gönüllüleri, dernekleri, sivil toplum örgütlerini, medyayı beraber hareket etmeye davet eder.