(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nün “Meşgul Şehir” Adlı Sergisi Dijital Erişime Açıldı!

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918-1923” adlı güncel sergisi dijital erişime açıldı.


“Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda 
Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923”
Sergi

Küratör: Daniel – Joseph MacArthur – Seal, Gizem Tongo
Tarih: 
10 Ocak – 26 Aralık 2023
Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu / İstanbul – Çevrim İçi 


“Meşgul Şehir”de yer alan bilgi ve belgeleri ayrıntılı bir şekilde incelemek isteyen araştırmacılar ve İstanbul’a yolu düşmeyen sanatseverler, dijital cihazlar üzerinden kolayca erişilebilen 3 boyutlu sanal tur aracılığıyla sergiyi diledikleri zaman ziyaret edebiliyor. Sergi mekânının 3 boyutlu modellenmesiyle elde edilen dijital sergide, ziyaretçiler, mekânı sanal ortamda fiziksel dünyadakine yakın bir deneyimle dolaşarak İstanbul tarihinin en sıra dışı ve çalkantılı dönemine ait arşiv çalışmalarını inceleyebiliyor; görsel ve yazılı materyallerin yanı sıra serginin içeriğini oluşturan videolara da ekranları başından erişebiliyor. Teknolojiyi yakından takip eden kullanıcılar, dijital sergiyi sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile de deneyimleyebiliyor.

“Meşgul Şehir”, işgal yılları boyunca yalnızca siyasal anlamda değil, toplumsal ve kültürel anlamda da sürekli bir hareketlilik halinde olan İstanbul’a ayna tutuyor. İstanbul o yıllarda kelimenin her anlamıyla meşgul (Ar. Başkası tarafından kullanılır, işletilir, çalıştırılır durumda olan, tutulmuş, işgal edilmiş) bir şehirdi. Sergi, itilaf devletlerinin İstanbul’dan ayrılışının ve Türkiye ordusunun şehre girişinin 100. yılı, kelimenin her anlamıyla meşgul bir şehri tanımlayan ama çoğu zaman unutulmuş olan bireylere, olaylara ve hareketlere yeniden bakmak için fırsat sunuyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İngiltere, Fransa ve İtalya’nın orduları tarafından işgale uğrayan İstanbul’u yazılı ve görsel arşivlerin ışığında izleyiciye aktaran “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918-1923” sergisi, Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun küratörlüğünde, uluslararası bir danışma kuruluyla birlikte hazırlandı. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinin yanı sıra Türkiye, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Ermenistan ve Rusya’daki çeşitli kütüphane, arşiv ve koleksiyonlardan seçilmiş, birçoğu ilk kez sergilenen belgeler arasında, resmi yazışmalardan resimlere, film ve fotoğraflara, bir dizi yazılı ve görsel malzeme yer alıyor.

Karaköy’de geçit töreni yapan Britanyalı askerler. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

Kasım 1918 – Ekim 1923 tarihleri arasında, neredeyse beş yıl işgal altında kalan bir imparatorluk başkentinin askeri, sosyal ve kültürel boyutlarıyla yaşadığı tüm bu travmalara ve köklü dönüşümlere yeniden bakmak ve yorumlamak adına bir fırsat sunan “Meşgul Şehir” sergisi, 26 Aralık’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz ziyaret edilebilir.

“Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918-1923” adlı sergi hakkında daha fazla bilgi için bi_özet‘in ilgili haberi incelenebilir:

(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nden Yeni Sergi: “Meşgul Şehir”