“11. Uluslararası Mimarlık Bienali Rotterdam” 2024 Yılında Nature of Hope Temasına Odaklanacak!

Görsel: Nina van Tuikwerd (ARK).

Uluslararası Mimarlık Bienali Rotterdam’ın 11.’si “Nature of Hope” (Umudun Doğası) teması kapsamında 26 Haziran – 20 Ekim 2024 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.


“11. Uluslararası Mimarlık Bienali Rotterdam”
Nature of Hope

Tarih: 26 Haziran – 20 Ekim 2024
Yer:
Nieuwe Instituut, Rotterdam/Hollanda


20 Haziran – 20 Ekim 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek bienalin 2024 yılı tema seçimi, dünyanın varoluşu ile başlayan sömürünün yol açtığı ekolojik ve sosyal krize dair farkındalığa dayanıyor. Etkinlikte, mekân tasarımının teorik ve pratik birikiminin bu gezegenin ve üzerinde yaşayan canlıların hizmetine nasıl sunulabileceği sorgulanacak.

Doğaya, kültüre ve umuda mimari düşünce ve eylem perspektifinden yaklaşacak bienal, temel olarak şu sorular ekseninde şekillenecek: “Pek çok büyük dönüşümün yaşandığı bir dönemde geleceğe dair belirsizliklerle nasıl yüzleşilebilir? Başka bir deyişle, umudumuzu korumak için ihtiyacımız olan temel yapı taşları nelerdir?

Umudun hallerine odaklanan bienal, sorunlu çalışma yöntemlerinin terk edilmesi ve alternatif çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi için sosyal ve bilimsel altyapıların yeniden inşasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Etkinlik, mimari kültürü keşfetmeye ve dönüştürmeye odaklanarak rejeneratif mimari uygulamaların desteklenmesi üzerinde duracak.

Bienalin küratör ekibi mimar ve araştırmacı Janna Bystrykh, mimar, araştırmacı ve filozof Catherine Koekoek, araştırmacı ve yazar Hani Salih, mekânsal tasarımcı ve araştırmacı Alina Paias ve tasarımcı ve yazar Noortje Weenink‘ten oluşuyor. Uluslararası Mimarlık Bienali Rotterdam‘ın ana mekânı, Rotterdam’daki ulusal mimarlık, tasarım ve dijital kültür müzesi  Nieuwe Instituut olacak.

Uluslararası Mimarlık Bienali Rotterdam, Rotterdam Belediyesi ve Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Ayrıntılı bilgi: www.iabr.nl/


Çeviri: Aslı Erdem