[Proje]: Anadolu Ajansı İstanbul Genel Müdürlüğü ve Açık Ofisi

Proje Adı: ANADOLU AJANSI İSTANBUL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE AÇIK OFİSİ
İSTANBUL, 2023
İç Mimari: BAB ARCHİTECTS
Peyzaj Mimarisi: VERDA BOTANIC
İşveren: ANADOLU AJANSI
Fotoğraf: EGEMEN KARAKAYA

İstanbul, Ümraniye’de bulunan Anadolu Ajansı İstanbul Genel Müdürlüğü ve Açık Ofisi projesinin iç mekânları BAB Architects tarafından tasarlandı. Ofis projesinin iç mimari konsepti kurgulanırken ortaya konan tasarım, mimari planlama ve çözümlerin; yayıncılığı da içine alan teknolojik ve alt yapısal konuların yanı sıra kurumun prestijini ve yenilikçi vizyonunu da yansıtması amaçlanmış.

Üç bodrum kat, zemin kat ve 12 normal kat olmak üzere toplam 15.000 m² inşaat alanına sahip olan yapının tüm iç mekân tasarımlarını ve kontrolörlüğünü BAB Architects gerçekleştirmiş. Anadolu Ajansı İstanbul Genel Müdürlüğü ve Açık Ofisi; üst yönetim katı, açık plan ofis katları, bina ana giriş ve personel giriş lobileri ile kafe-bistro, mini amfi, seminer alanı, spor salonu, mescit gibi ortak alanların konumlandırıldığı zemin ve bodrum katlar olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Üst yönetim kat konsepti; açık gri ve tonlarının dengeli şekilde mat ve parlak yüzeyler halinde kullanılmasıyla oluşturulan yalın bir arka plan üzerine Amerikan ceviz mobilya yüzeyler ve duvarlarda kahve tonlarda tekstil tabanlı vinil dekoratif duvar kağıtlarının kullanımıyla geliştirilmiş. Mimari planlamada yönetim odalarının kat planının cephe yönlerine yeterli boyutlarda yerleştirilmesinden sonra geriye kalan geniş ortak alanda BAB Architects mimarları tarafından “cam fanus” adı verilen bir bekleme alanı oluşturulmuş.

Katın merkez aksında konumlandırılan bu eliptik bekleme alanı aynı zamanda kat sirkülasyonuna yön veriyor. Anadolu Ajansı İstanbul Genel Müdürlüğü ve Açık Ofisi projesinin kat genelinde de yer verilen kapsamlı bir peyzaj proje ile fanus içerisi aynı zamanda canlı bitkilerle öne çıkartılmış ve katta yeşil, rahatlatıcı bir ortam yaratılmış. Bekleme alanının tam üst hizasında ortadaki bu eliptik formun bir yansıması olan ve kat konseptinin bir diğer etkili elemanı olarak tasarlanan eğrisel merdiveni de içine alan, toplamda iki kata yayılan bir ışıklık tasarlanmış. BAB Architects, kat konseptine bu ışıklık detayını da ekleyerek katın renk ve malzeme seçimleriyle kurgulanan yalın karakterinin yapısal olarak çarpıcı bir kimlik kazanmasını hedeflemiş.

Açık ofis katlarının konsepti; yeni nesil ve şeffaf bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla geliştirilmiş. Katlara ait idari odalar dışında kalan tüm alanların işlevsel ve mekânsal ayrımları sadece kot farklılıkları oluşturan platformlar ve geçirgen özel imalat mobilyalar ile sağlanmış. Yalın fakat sofistike bir çalışma ortamı yaratmayı hedefleyen BAB Architects ekibi, malzeme ve renk seçimlerinde arka planda açık gri tonlar ve ufak ahşap dokunuşlar ile dingin, aydınlık bir fon tercih etmiş. Oluşturulan bu aydınlık fon her bir ofis katının ve Anadolu Ajansı İstanbul Genel Müdürlüğü ve Açık Ofisi projesinin genel konseptinin ortak tasarım dilini temsil ediyor. Bir diğer taraftan ise her bir açık ofis katının tekrarlanan ortak yüzeylerinde öne çıkartılmak üzere kata özel bir renk seçilmiş. Böylece ofis katlarının tasarım kurgusu, her katı temsil eden ayrı bir renk konsepti üzerine oluşturulmuş.

Birinci bodrum kat ve zemin kat konsepti; bu iki kat için beş buçuk metreyi bulan kat yüksekliklerinin etkili bir şekilde kullanılmasını amaçlayan mimari çözümlerle, özel imalat mobilyalar ile zemin, tavan ve duvar yapı elemanlarının genel tasarımın da bir parçası olan eğrisel formlarla tasarlanmasıyla dinamik, çok amaçlı ve fonksiyonel ortak alanlar yaratmayı
amaçlayan bir yaklaşım ile geliştirilmiş. Proje genel konseptinde olduğu gibi bu iki katta da açık gri ve tonlarını tercih eden BAB Architects, mat ve parlak yüzeyler halinde yer yer ahşap yüzeyler kullanılmasıyla oluşturulan yalın bir arka plan üzerinde esasen sofistike bir etki hedeflemiş. Bu katlar da kapsamlı bir peyzaj projesiyle yeşil, mekân içerisine etkili  bir biçimde taşınmış.


 

Mobilya Aksesuar

  • Ersa Mobilya

Bitirme İşleri

  • Concretta [Mikrobeton Kaplama]
  • Forbo Allura Flex [Light Cement PVC, Iron Cement PVC]
  • Kriskadecor
  • LEDECA [LED Ekran]
  • Moduleo [Moods Wicker 287 PVC]
  • Wallpepper [Reef ACG-35-A Duvar Kağıdı]
  • Zirve Stone [Spiderman Brown Kuvarsit Doğal Taş]
  • 41zero42