“Mahsul Buluşmaları”nın Dördüncü Konuğu Aslıhan Demirtaş!

Çukurova’daki endüstriyel tarım pratiklerinin çevresel, kültürel ve toplumsal mahsullerine odaklanan “Mahsul Buluşmaları” adlı etkinlik dizisi devam ediyor. 27 Temmuz Perşembe akşamı saat 19.30’da çevrim içi gerçekleşecek olan buluşmaların dördüncüsüne mimar Aslıhan Demirtaş konuk olacak.


“Mahsul Buluşmaları”
Aşı Mahsulleri: Baraj Kuranların Dünya Tahayyüllerine Dair
Söyleşi

Konuk: Aslıhan Demirtaş
Tarih: 27 Temmuz 2023 | Saat: 19.30
Mecra: Zoom


“Mahsul Projesi”* Çukurova’yı ve ilişkili konu ve coğrafyaları farklı perspektiflerden mercek altına alan uzmanların çalışmalarına alan açıyor. Proje kapsamında düzenlenen “Mahsul Buluşmaları”nın dördüncü etkinliğinde mimar, araştırmacı ve KHORA Office kurucu ortağı Aslıhan Demirtaş ile “Aşı Mahsulleri: Baraj Kuranların Dünya Tahayyüllerine Dair” söyleşi gerçekleşecek. 1999 yılında Aşı (Graft) projesine başlayan ve Graham Foundation bursuyla yakın zamanda SALT bünyesinde e-kitap’ı çıkacak olan Demirtaş, etkinliği şu sözlerle ifade ediyor: 

“Bahçe’yi nasıl tanımladığın ‘bahçıvan’lığını tarifler. Bu cümlede bahçe yerine dünya, doğa, kent; bahçıvan yerine mimar, mühendis veya çiftçi konabilir. Dünya tahayyüllerimiz onun içindeki yapma biçimlerimizi doğrudan etkiler. Mimarlıkla aşı ve mahsülün ilişkisini bu minvalde kurarken araştırmalarımdan Aşı projesini ‘Mahsul’ün bahçesinde tekrar ziyaret edeceğim. Anahtar kelime ve isimlerimiz: yüzen evler, Süleyman Demirel ve DSİ, yosunlar, Goethe, Seyhan Barajı ve Halet Çambel.”

Daha fazla bilgiye ve projenin diğer faaliyetlerine dair içeriklere mahsul.info adresinden veya “Mahsul Projesi” instagram sayfasından ulaşılabilir.


*Mahsul, bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmektedir.